Na svete žijú stovky národov, etník či kmeňov, pričom len minimum z nich má vlastný štát. Obrovské národy, ktoré sa neustále neúspešne pokúšajú o vytvorenie vlastného štátu. Slováci o tejto situácii vedia svoje. Aj my sme v minulosti počas veľmi dlhého obdobia bojovali za vytvorenie vlastného štátu, za uznanie našich kultúrnych osobitostí, jazyka. A po rokoch zdĺhavého boja sa nám napokon napriek pomerne malému počtu podarilo dokráčať až do úspešného konca.

Snímka: Picasa

Deklarácia o zvrchovanosti Slovenskej republiky

Deklarácia Slovenskej národnej rady o zvrchovanosti Slovenskej republiky je uznesenie Slovenskej národnej rady zo 17. júla 1992, v ktorom poslanci národnej rady aklamatívne žiadali samostatnosť Slovenska. Deklarácia bola súčasťou procesu rozdelenia Česko-Slovenska na dva samostatné štáty, ktorého vyvrcholením bol vznik Slovenskej republiky a Českej republiky 1. januára 1993.

 „Pre nás je právo nad všetkými právami. To je naša zvrchovanosť! Pre nás je ústava nad všetky ústavy, to je Ústava slobodnej Slovenskej republiky.“ Amen! Vladimír Mináč 1992

KTO ZA PRAVDU HORÍ, V SVÄTEJ OBETI, KTO ZA ĽUDSTVA PRÁVA ŽIVOT POSVÄTÍ , KTO NAD KRIVDOU BIEDNYCH SLZU VYRONÍ: TOMU MOJA PIESEŇ SLÁVOU ZAZVONÍ!

Snímka: drevoded.sk

Šťastní slovenskí dejatelia

Ďakujeme Slováci! Sme na vás hrdí. Buďte šťastní, že máte vlastnú republiku. Čo by za to iné národy dali!

Ľudovít Štúr
Jozef Miloslav Hurban
Michal Miloslav Hodža
Milan Rastislav Štefánik
Ján Francisci
Terézia Vansová
Jozef Gregor Tajovský
Laco Novomeský
Snímka: Mapa Slovenskej Ľudovej Výšivky/interess.sk

Národy bez vlastného štátu

Vo svete existujú stovky podobných, respektíve omnoho väčších národov, ktoré také šťastie ako Slovensko do týchto chvíľ nemali. A to sa nerozprávame o stotisícových minoritách, ale o národoch, ktoré sú mnohonásobne väčšie, ako napríklad ten slovenský. V Európe je národov, ktoré nemajú svoj vlastný štát značné množstvo a patria medzi ne Moraváci, Baskovia, Katalánci, Galícijci, Bretónci, Flámovia, Škóti a ďalší. Vo svete sú to mnohomiliónové národnostné skupiny – Ujgurovia, Balúčovia, Palestínčania, Sikhovia, Igbovia, Jorubovia a Kurdi a ďalší.

Snímka: ČTK

Pokiaľ isté etnikum funguje vrámci hoci aj iného štátu s akou takou autonómiou a dodržiavaním kultúrnych a sociálnych práv, nemal by to byť problém. Avšak málokedy sa vo svete stretnete s takýmto tolerantným prístupov existujúcich štátov k neuznaným národnostným menšinám. Stačí si spomenúť napríklad na Kurdov, alebo čínskych Ujgurov. Okrem rešpektovania týchto práv však národy bez vlastného štátu nemôžu účinkovať napríklad ani na futbalových majstrovstvách sveta či Olympijských hrách.

© Mr. Slovak o.z.

1 komentár k “Deklarácia Slovenskej republiky a šťastní dejatelia

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *