Slovenský ľud, občan, rodina, tradície, zvyky a človečenstvo na prvom mieste pre Slovenskú republiku. Inšpirované skutočnou realitou Bhutánu. Vízia pre Slovenskú republiku. Mravný a morálny budíček pre Slovenskú republiku.

Šťastné gazdovanie na hriňovských lazoch/snímka: hrinova.sk
Európsky unikát – Hriňovské lazy. Hriňovské lazy sú typické rozdrobenosťou ornej pôdy medzi ľudí na parcely a terasovité políčka, ktoré sú často vymedzené kamennými valmi. Ľudová architektúra, chov hovädzieho dobytka a ošípaných a obrábanie pôdy sú pre Hriňovské lazy dodnes typické. Nechýba ani ovčiarska tradícia, ktorá sa orientuje na výrobu kvalitných syrov/snímka: regionpodpolanie.sk
Jedinečnú tvár si Hriňovské lazy zachovali dodnes, pretože tu nikdy nedošlo ku kolektivizácii. Ľudia tu mali odjakživa k pôde veľmi silný vzťah, a tak aj dnes rodiny žijú na tých istých pozemkoch, ako ich predkovia pred desiatkami až stovkami rokov. Kraj plný tradícií ponúka množstvo kultúrnych podujatí, kde si môžete pozrieť, ako vyzeral život v Podpoľaní kedysi/snímka: fotoma.sk

Inšpirované skutočnou realitou Bhutánu

Sami posúďte a vyberte si z bodov Bhutánu svoj preferovaný ukazovateľ šťastia a pravidlo pre volených zástupcov a zamestnancov štátnej moci, ktorú majú v rukách podľa ústavy občania Slovenskej republiky.

 1. Tento štát ležiaci na východnom konci himalájskych hôr je iba trochu menší než naša republika a ukrýva sa vysoko v horách, no aj napriek tomu láka turistov z celého sveta do svojich ulíc.
 2. Bhután je ako kráľovstvo z rozprávky, mladý bohatý princ sa zamiluje do obyčajného, múdreho dievčaťa a spoločne sa snažia vytvoriť z tejto krajiny ideálne miesto pre život.
 3. Obrovským príkladom je tunajší panovník a jeho skromné myslenie – nebýva v paláci, ale v obyčajnom domčeku, veľmi často sa stretáva s ľuďmi a načúva ich požiadavkám.
 4. Panovník odmieta hrubý domáci produkt ako ukazovateľ blahobytu krajiny. Za jediný správny spôsob odhadu blahobytu považuje totiž meranie miery ľudského šťastia.
 5. V roku 2008 zriadili Výbor pre hrubú národnú spokojnosť.
 6. Krajina sa o svojich obyvateľov zaujíma, a tak kolónka, kde sa značila miera spokojnosti, nechýbala ani v dotazníku pri sčítaní ľudu. Kráľovstvo šlo ešte ďalej a vytvorilo ministerstvo šťastia, ktoré podobne ako HDP meria a usiluje sa riadiť národné šťastie.
 7. V Bhutáne nie sú žiadni bezdomovci. Ak niekto z rôznych príčin príde o strechu nad hlavou, navštívi kráľa a ten mu pridelí malý kúsok pôdy, kde môže pestovať rastliny na svoju obživu a postaviť si príbytok.
 8. Bhutánčania majú úplne bezplatnú zdravotnú starostlivosť. Navyše si môžu vybrať z tradičnej aj klasickej medicíny, ktorú v kráľovstve poskytujú.
 9. Malé ázijské kráľovstvo si zachováva svoju kultúru, hlboké tradície aj hodnoty ako dôležitosť rodiny a nedotknuteľnosť krajiny.
 10. Okrem malých dediniek je v Bhutáne samozrejme mnoho miest, ani ich vzhľad však nie je typický – žiadne fastfoody ani billboardy, pretože reklama budí v ľuďoch túžbu po majetku.
 11. Dostať sa do kráľovstva nie je jednoduché ani dnes. Po krajine sa môže cestovať len v skupinách so sprievodcom a turisti aj tak nemajú prístup všade. Domy sú vďaka tomuto zmýšľaniu stále odomknuté a vždy sa dočkáte pomoci miestnych.
 12. Tradičný spôsob života tu silne prispieva k zdravému vývoju nášho vnútra.
 13. Všeobecne tiež platí, že ľuďom sa dobre žije na miestach, kde panuje príjemná atmosféra, pokoj a dôvera.
 14. Meditácia je tu preto na dennom poriadku. Dôležitý je aj život bez strachu a naväzovanie kvalitných spoločenských vzťahov.
 15. Bhután bol prvou krajinou na svete, ktorá ukotvila priamo v ústave povinnosti na ochranu životného prostredia. Medzi požiadavky patrí, že najmenej 60 percent krajiny musí mať trvalý lesný porast.
 16. Ženy majú v Bhutáne vynikajúce postavenie. Nie len že si ich tu vážia, ale prejavuje sa to, aj pokiaľ ide o dedenie. Majetok, dobytok, nehnuteľnosti, pôda – to všetko pripadne najstaršej dcére, nie synovi.
 17. Hlavné mesto krajiny, Thimpu, nemá ani jediný semafor. Keď sa jednu križovatku nainštalovali prvú automatickú svetelnú signalizáciu, obyvatelia boli proti, a tak semafor odstránili a dopravu ďalej riadil policajt.
 18. Prijať ponúkané jedlo na prvý raz je v Bhutáne spoločensky nevhodné. Tamojšia etiketa diktuje zo dva-trikrát odmietnuť so zakrytými ústami, až potom sa do stravy pustiť.
 19. Bhután bol jednou z posledných krajín sveta, kde sa zaviedla televízia. Zákaz pozerať vysielanie prestal platiť presne pred 20 rokmi.
 20. Národné oblečenie diktuje mužom dlhé plášte a ženám tradičné šaty. Sociálny status naznačuje šatka prehodená na ľavom pleci – vyššie postavení a mnísi nosia žltú, obyčajní ľudia bielu.
Šťastná rodina: bhutánsky kráľ Jigme Khesar Namgyel Wangchuck a kráľovná Jetsun Pema so svojimi deťmi Jigme Ugyen Wangchuck a Gyalsey Jigme Namgyel/snímka: Royal office for media Bhutan/Handout

Bhután je už niekoľko rokov označovaný za „najšťastnejšiu“ a „najzelenšiu“ či „najekologickejšiu“ krajinu sveta.
Bhután, posledné rozprávkové kráľovstvo/snímka: invia.sk
Tradičný spôsob života tu silne prispieva k zdravému vývoju nášho vnútra/snímka: awe365.com

© Mr. Slovak o.z.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *