Legenda, ktorá nikdy nezomiera. Kto by nepoznal Jánošíka a jeho životné krédo zaviesť do sveta plného nespravodlivosti aspoň kúsok dobrého úmyslu. Jánošíka nemôžete zabiť. Jánošík je sloboda a sloboda je večná.

Snímka: Jana Rojková, anc

Príbeh legendárneho terchovského zbojníka Juraja Jánošíka pozná každý Slovák. Príbeh terchovského zbojníka prežil v ľudovej tvorbe v podobe povestí, rozprávok a piesní. Ujali sa ho aj básnici, spisovatelia a ďalší umelci. Mladík z gazdovskej rodiny sa pridal k vojsku Františka Rákocziho, potom skončil v cisárskej armáde. Vykúpil ho otec, Jánošík sa vrátil domov a stal sa zbojníkom. V zbojníckej družine si vybojoval miesto na jej čele a zbíjal. Chytili ho, mučili, odsúdili a popravili obesením na hák. Podľa legiend bohatým bral a chudobným dával.

Juraj Jánošík bol pokrstený 25. januára 1688, záznam o tom sa nachádza vo varínskej matrike, presný dátum jeho narodenia informačné zdroje neuvádzajú.

Aj keď je s jeho menom spojená najmä Terchová, kde sa narodil, zviazané s ním sú aj ďalšie dve dediny na juhu stredného Slovenska – Klenovec a Kokava nad Rimavicou. Sú to miesta, kam sa vraj rád vracal a pred svojím dolapením asi aj nejaký čas skrýval. 25-ročného Jánošíka súdili v Liptovskom Mikuláši, tam ho aj 17. marca 1713 obesili (ako deň úmrtia sa uvádza aj 18. marec).

Pamätník Juraja Jánošíka (Terchová)/Snímka: beautifulslovakia.sk

Prečo je Jánošík národný hrdina ľudu

Rozdiel medzi obyčajným lupičom a zbojníkom popisuje v knihe angl. bádateľ Eric J. Hobsbawm a tiež nem. historik Carsten Küther.
Z ich popisu vyplýva, že Juraj Jánošík bol typickým príkladom sociálneho zbojníka, ktorý nemal ďaleko od ľudového podania, podľa ktorého zbíjal bohatých, aby obdarúval poddaných.

,,Za zbojníctvo možno považovať iba takú zbojnícku činnosť, ktorá bola dedinským spoločenstvom schvaľovaná a považovaná za oprávnenú formu odporu,, … ,,Zbojník pochádza priamo spomedzi dedinčanov a naďalej zostáva členom vidieckej spoločnosti, ktorá ho podľa možností kryje a chráni, kým kriminálny lupič pochádza z ľudí stojacich na okraji spoločnosti, najčastejšie tulákov alebo príslušníkov tzv. nepočestných povolaní.,, (historik Adam Votruba)

„Keď ste si ma upiekli, tak si ma aj zjedzte!/Snímka: Youtube

© Mr. Slovak o.z.

1 komentár k “Prečo je Jánošík národný hrdina ľudu

  1. martin napísal/a:

    Komentár k poslednej fotografii sa zhoduje s replikou P.Bielika a nie F.Kuchtu na foto. „Hore hlavy bedač…“

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *