Ján Riečica: Skutočný pokrok je pokrok mravný. Etika a morálka je kľúčom k úspechu a napredovaniu.“ To, čo sa nepodarilo veľkopodnikateľovi Poórovi v Poltári, vyšlo lučenskej firme R-GLASS Trade v Katarínskej Hute (okr. Poltár). V sklárňach s vyše 170-ročnou históriou spojazdnili jedinečnú taviacu pec, ktorá pracuje na báze kyslíka a plynu a znižuje emisie na minimum. Nadviazali na tradíciu a zameriavajú sa na výrobu pohárov bez stopky. No šikovní sklárski majstri sa pustili aj do tradičnej ručnej tvorby. O výrobky z Huty je záujem aj v Indii, Libanone, Egypte, Taliansku, Kanade či v USA. V rámci Slovenska distribuujú hlavne reštauračný sortiment. Kapacita je 1,2 milióna kusov skla a 300- až 500-tisíc kusov lisovaného skla mesačne,

Ján Riečica, riaditeľ sklární
Snímka: Radovan Vojenčák

Myslenie a konanie majiteľa sklární v Katarínskej Hute (okres Poltár) Jána Riečicu:

? Dobrovoľne si dal najnižší plat spomedzi približne 200 zamestnancov.
? Šťastie objavil v tom, keď rozdáva a nie keď prijíma.
? Zamestnáva množstvo Rómov, ktorí sú hrdí, že im dal prácu.
? Nikto nič nekradne. Každý si môže zobrať čo len chce a napíše to na papierik. Týmto opatrením sa skončilo s krádežami.
? Zamestnanci vedia, že keď niečo zoberú škodia samým sebe.
? Ján Riečica často pripomína, že v skutočnosti sú sklárne ich a nie jeho, pretože bez nich by bol ničím.
? Keď dôjdu zamestnancovi z vážneho dôvodu peniaze môže si požičať bez akéhokoľvek úroku a keď pracuje poctivo nemusí ich vrátiť.
? Sklárne na noc nezamykajú. Nie je dôvod.
? Výrobky putujú najmä do zahraničia, o poháre prejavili záujem už aj v Indii a Egypte.

Šikovní sklárski majstri sa pustili aj do tradičnej ručnej tvorby.
Snímka: Jozef Fabo

© Mr. Slovak o.z.

5 komentárov k “Slovenský Baťa

 1. Vladimír Trvalec napísal/a:

  Môžeme im všetkým na čele s pánom Riečicom jedine držať palce. Zároveň tento článok hneď posielam príbuznému do Kanady. Možno sa tam cez neho dostane k niekomu, kto tiež prejaví záujem o ich výrobky. V našom meste na strednom Ponitrí sme mali podnik zložený s niekoľkých závodov, ktorý dával prácu 10 000 – 15 000 ľuďom. Zostal z neho zbytok v podobe súkromnej firmy, ktorú už vlastnili niekoľkí úplne cudzí, ktorí údajne nikdy nič nemali s dotyčným oborom. Počet zamestnancov v tom zbytku len klesal. Kedysi bol jedným zo závodov podniku, v ktorom pracovalo okolo 3 000 ľudí. Dnes to nebude ani 200 ľudí. Aj toto je dôvodom, že skoro všetky deti, ktoré v našom meste za minulého režimu zapĺňali niekoľko škôlok a škôl nakoniec svoje uplatnenie, živobytie museli hľadať mimo Slovenska. Horšie je, že odchádzajú aj po roku 1990 narodení. Tak aj pre toto pánu Riečicovi fandím.

 2. Milan Blažej napísal/a:

  Ďakujem za úžasnú inšpiráciu. Toto je jedna z ciest ako sa spájať a popri tom mať život vo svojich rukách. Spokojný život v kruhu rodiny, pracovného kolektívu a Tvorenia je základ zdravej a sebestačnej a silnej spoločnosti.
  Držím palce všetkým, ktorí sa podujali a podujmú na takúto cestu. Milan

 3. Božena Rákošová napísal/a:

  Pán riaditeľ Riečica, ďakujem, že ste. Verím, že budete príkladom pre ďalších. Veľa radosti a šťastia, nech sa Vám všetkým darí.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *