NAJKRAJŠIE SLOVENSKÉ PRÍRODNÉ LÁKADLÁ

Slovensko – Svetová krajina.

Pokračovať

Snímka: Slovenské more. Zemplínska šírava v lete 1989.

Najkrajšie slovenské prírodné lákadlá

Najkrajšie jazerá a vodné nádrže, ktoré nám Slovensko ponúka na kúpanie. Inšpiruj sa a využi teplé počasie na vodnú zábavu. Na Slovensku máme množstvo miest, ktoré môžete využiť. Prírodné jazerá a vodné nádrže ponúkajú relax, čistú vodu a niektoré aj termálny prameň. Slovensko je jedinečné nielen históriou, kultúrou, prírodou či pamiatkami, ale aj jazerami a štrkoviskami, ktoré ponúkajú rozmanité možnosti osvieženia počas horúcich dní a aktivity využiteľné aj mimo hlavnej sezóny. Na území Slovenskej republiky o prírodné lákadlá nie je núdza a v každom kraji sa nájde hneď niekoľko jazerných lokalít, ktoré sa oplatí navštíviť. Slovenské Plitvice, wellness v prírode, ale aj jazerá s priezračne čistou vodou. Toto všetko máme na Slovensku.

Jazero Beňatina

Tyrkysové jazierko vzniklo v bývalom kameňolome, kde sa našla skamenelina päť metrov dlhej ryby, preto bolo ťažba zastavená. Zároveň došlo k zaplaveniu kameňolomu spodnou vodou a vytvoreniu jazierka. Beňatina sa nachádza v okrese Sobrance medzi dedinami Beňatina a Inovce.

Snímka: outdoorkids.cz

Snímka: bratislavaregion.travel

Slnečné jazerá v Senci

Slnečné jazerá v Senci sú jedným z najznámejších a najnavštevovanejších letných stredísk cestovného ruchu na Slovensku. Zahŕňajú päť samostatných jazier, vodná plocha sa rozprestiera na 100 ha a hĺbka vody dosahuje miestami až 10 metrov. 

Šútovské jazero

V okolí jazera je viacero pláží, jednou z nich je aj ohradená nudistická pláž. Vzhľadom na to, že poloha jazera je severnejšia, teplota vody môže byť studenšia, ako by sa mohlo zdať. Lokalita je voľne prístupná verejnosti. 

Snímka: zlavomat.sk

Snímka: planetslovakia.sk

Kaďa Liptovský Ján

Kaďa je na južnom okraji obce. Kúpanie v nej predstavuje akoby prírodný perličkový kúpeľ a je bezplatné. Voda má okolo 20°C, vďaka čomu sa možno jej blahodarným účinkom oddávať i v zime. V blízkosti Kade sa nachádza prístrešok s výverom termálneho prameňa Teplica, v ktorom si návštevníci môžu tunajšiu liečivú vodu načerpať do fliaš.

Vodná nádrž Bukovec

Nad obcou Bukovec a vedľa obce Hýľov sa nachádza veľká Bukovecká umelá nádrž, slúžiaca ako zásobáreň pitnej vody pre mesto Košice a jeho okolie. V letných mesiacoch je obľúbeným miestom rekreácie a oddychu. Sú tu možnosti plávania, vodných športov, windsurfingu a rybolovu. Okolité lesné terény sú vhodným miestom na cykloturistiku a turistiku.

Snímka: TASR

Snímka: tatralandiaubytovanie.sk

Liptovská Mara

Najväčšia vodná nádrž na Slovensku – Liptovská Mara bola vybudovaná v rokoch 1965 až 1975. Rozloha vodného diela je 22 km2 a maximálna hĺbka dosahuje 43 m. Vďaka svojej veľkosti si právom zaslúži prívlastok – Slovenské alebo Liptovské more. Kúpanie je v trochu chladnejšej, ale o to osviežujúcej vode, v aktuálnych teplotách, rybolov, vodné športy, turistiku v rámci Nízkych Tatier, pamiatky a úžasné pláže.

Zemplínska šírava

Vodná nádrž Zemplínska šírava s celkovou rozlohou 33 km2 je 12. najväčšou jazernou plochou starého kontinentu. Výstavba tohto vodného diela začala v roku 1961 a trvala necelé štyri roky. Nachádza sa na pomedzí Vihorlatských vrchov a Východoslovenskej nížiny. Zemplínskej šírava má aj sedem rekreačných stredísk: Biela Hora, Hôrka, Medvedia hora, Kaluža, Kamenec, Klokočov a Paľkov.

Snímka: miragrafik.sk

Snímka: TASR/Branislav Račko

Kolpašské jazerá

Obe jazerá nájdete v tesnej blízkosti v obci Banský Studenec. Menšie využívajú predovšetkým rybári a to väčšie môžete pokojne využiť na kúpanie. Voda zvykne byť teplá a vzhľadom na to, že je pravidelne kontrolovaná, je aj čistá. Dobrou správou je aj to, že nie sú príliš navštevované. 

Asfaltové jazero

Neďaleko hradu Strečno sa kedysi ťažil asfalt. U nás to bolo jediné miesto svojho druhu. Jazero vzniklo vďaka podzemnej vode a kúpanie je síce možné, ale len na vlastné riziko. Napriek tomu jazero návštevníkov láka, a to aj vďaka zvyškom baní a kaplnky venovanej patrónke baníkov, ktorú nájdete v okolí. 

Snímka: spoznajslovensko.eu

Snímka: spoznajslovensko.eu

Kalameny

V termálnom prameni, ktorý nájdete v Kalamenskej doline, sa môžete kúpať nielen v lete, ale aj počas chladnejších období. Voda má veľmi príjemných 33 stupňov. Voda je však slabo mineralizovaná, a tak by ste sa mali pripraviť na jej oranžové sfarbenie a silný sírny zápach.

Bio bazén Borovica Kamenný mlyn

Bio bazén Borovica sa nachádza na Kamennom Mlyne v krásnom prostredí borovicových lesov. Je špecifický tým, že nie je čistený chemicky, ale prírodne iba vodnými rastlinami. Tie sú umiestnené v rastlinnej zóne vedľa kúpacej zóny. Bio bazén ponúka aj kúpanie pre deti v detskom bazéne, rôzne detské atrakcie ako skákací hrad, trampolínu, hojdačky, drevené zvieratká, jazierko pre rybky a korytnačky a iné.

Snímka: tyzdenvdevinskej.sk

Snímka: turisticky.sk

Palcmanská Maša

Príjemné letné osvieženie nájdete v Slovenskom raji. Vodná nádrž vznikla na rieke Hnilec a dnes je turisticky vyhľadávanou. Pred kúpaním by ste ale mali vedieť, že údajne ide o najchladnejšiu vodnú nádrž v Slovenskej republike.

Počúvadlo

Počúvadlianske jazero sa nachádza pri obci Počúvadlo, neďaleko Banskej Štiavnice a jedným z najkrajších a najnavštevovanejších tajchov. Toto umelo vytvorené jazero je zasadené do nádhernej prírody chránenej oblasti Štiavnické vrchy. V období od 16. do polovice 19. storočia boli v tejto oblasti vybudované viaceré vodné nádrže, ktoré mali hospodársky význam, najmä pri banských právach. Dnes patrí medzi obľúbené letné aj zimné destinácie. Ako jediný zo všetkých tajchov na Slovensku má až päť hrádzí.

Snímka: youtube.com/@mikulicstano

Snímka: banskastiavnica.travel

Klinger

Nachádza sa neďaleko centra Banskej Štiavnice a patrí medzi najkrajšie vody v okolí. V zimnom období je rovnako vyhľadávanou lokalitou ako v lete. Nie však preto, že by mala voda príjemnú teplotu. Ľudia sa sem chodia otužovať. Vychádzka k vodnej nádrži Klinger je už roky jednou z najobľúbenejších medzi Štiavničanmi aj návštevníkmi mesta. Ponúka možnosť spoznať, ako je mesto jedinečne včlenené do prírodného prostredia. Súčasne ju možno využiť na kúpanie a príjemný odpočinok pri vode. Zadarmo sa môžete okúpať aj v tomto štiavnickom tajchu.

Vodná nádrž Krpáčovo

V Nízkych Tatrách sa nachádza umelo vybudovaná vodná nádrž Krpáčovo, ktorá je vsadená do nedotknutej slovenskej prírody. Jeho trávnatý breh a pozvoľný vstup do vody si bude pochvaľovať, každý kto nemá rad skákanie do vody alebo ženy, ktoré si nechcú namočiť svoje vlasy. V lete sa tu môžete tešiť na bohaté vodné športy, rybolov alebo kúpanie.

Snímka: horehronie.sk

Snímka: najmiesta.sk

Lom v Skrabskom

Ľudia označujú miesto za Malé Chorvátsko, keďže scenériou a tyrkysovou priezračnou vodou pripomína Plitvické jazerá. Na okraji obce Skrabské sa nachádza dávno zaplavený lom, kde sa ťažili vápenité sliene. Lom sa ale premenil na Skrabské jazero, ktoré sa stalo obľúbeným turistickým objektom na kúpanie. Spojenie tyrkysovej vody s krásnou prírodou, robí z miesta romanticky nabité prostredie, kam chceš vyraziť so svojou polovičkou.

Sĺňava

Medzi obcou Drahovce a mestom Piešťany nájdete Sĺňavu. Sĺňava je najväčšou a najvyhľadávanejšou vodnou nádržou v okolí, ktorá vám počas roka garantuje veľké množstvo slnečných dní. Práve preto dostala taký názov, aký má. Na pobreží nádrže nájdete mnoho reštaurácií, stánkov s rýchlym občerstvením a niekoľko možností na ubytovanie. V strede nádrže sa nachádza aj prírodná rezervácia Vtáčí ostrov, ktorý je hniezdiskom niekoľkých vzácnych druhov vtákov.

Snímka: turistika.cz

Snímka: sk.wikepedia.org

Úhorná

Na hornom toku potoka Smolník vznikla kvôli zásobovaniu banskej činnosti vodná nádrž Úhorná. Prírodné prostredie Volovských vrchov dodáva nádrži zaujímavú horskú atmosféru a možno práve preto sa často nazýva aj Smolnícke pleso. Ak vás táto lokalita uprostred lesov a hôr zaujala, vedzte, že počas plávania v nádrži máte pod sebou po celý čas 35 metrov dlhú banícku štôlňu.

Termálny prameň pri Chorvátskom Grobe

Neďaleko Bratislavy nájdete unikátne prírodné aj zimné wellness: Okúpete sa tu zadarmo, voda dosahuje až 50° C. Termálny prameň Chorvátsky Grob sa nachádza neďaleko Bratislavy a vďaka tejto polohe je výborným miestom na relax iba pár minút od nášho hlavného mesta. Presnejšie ho nájdete medzi obcou Chorvátsky Grob a miestnou časťou obce Čierna voda (okres Senec). Aj keď je blízko od ruchu veľkomesta, tu vás nebude nič rušiť.

Snímka: funradio.sk

Snímka: Archív P1D

Dulovské jazerá

Dulovske jazerá sa nachádzajú pri obci Dulov, približne 30 kilometrov od Trenčína. Sú výborným miestom na trávenie voľného času a kúpanie. Ide o štyri málo známe jazerá obklopené drevenými chatami s dobrým prístupom k vode, ktorá je čistá. Každoročne sa tu organizuje aj rybárska súťaž. Ak si chcete oddýchnuť od množstva ľudí, tak toto je pre vás jasná voľba.

Lúčanský vodopád

Lúčanský vodopád sa nachádza v kúpeľnej obci Lúčky neďaleko Ružomberka. Vodopád je prírodnou pamiatkou, ktorá patrí do územia TANAPu a zaraďuje sa k piatim slovenským vodopádom, ktoré sa môžu pýšiť týmto titulom. Raritou je aj fakt, že sa nachádza uprostred dediny a padá z travertínovej terasy z výšky 12 metrov do malého jazierka, v ktorom sa dá aj kúpať. Vzhľadom na to je Lúčanský vodopád neobyčajne krásny a fotogenický.

Snímka: zilinskyturistickykraj.sk

Snímka: shutterstock.com

Prírodný kráter vo Vyšných Ružbachoch

Raritou kúpeľov Vyšné Ružbachy je jazierko s názvom Kráter, ktoré sa nachádza na travertínovej kope a od roku 1967 je chránené ako prírodný výtvor. Je najväčším svojho druhu na Slovensku a má priemer 20 metrov a hĺbku 3 metre. Voda v Kráteri dosahuje teplotu do 24 stupňov Celzia a nezamŕza ani v zime.

Zelená voda

Zelená voda je jazero vzdialené asi 2 km od Nového Mesta nad Váhom. Je využívaná nielen na kúpanie, ale i člnkovanie, windsurfing a iné vhodné športy. V zrekonštruovanom areáli rekreačného strediska je vybudovaných množstvo športovísk, kde si môžete zahrať tenis, volejbal ( plážový ), futbal, minigolf či zajazdiť na koňoch. Pre najmenších sú k dispozícii preliezačky a kolotoče.

Snímka: slovenskycestovatel.sk

Snímka: slovakia.travel

Veľká Domaša

Domaša je vodná nádrž so známym prívlastkom slovenské more, rozprestierajúca sa v Prešovskom kraji v okresoch Vranov nad Topľou a Stropkov. Jej význam bol v prvom rade vodohospodársky a v minulosti teda slúžila na zásobovanie úžitkovou vodou a aj na rekreačné účely. Dnes Domaša láka svojím krásnym prostredím, tichými zákutiami, ale aj čistou modrozelenou vodou, ktorá má samočistiacu schopnosť. Ponúka priaznivé podmienky nielen na kúpanie, ale aj na vodné športy, čiže sa môžete vyblázniť na vodných skútroch alebo paddleboarde. Pre rybárov predstavuje rôznorodosť pri love, keďže tu žije mnoho druhov rýb, ako sú kapor, šťuka či zubáč.

Ružiná

Priehrada Ružiná je vodná nádrž nachádzajúca sa v košatom náručí lesov Lúčanskej kotliny, ležiaca medzi mestami Lučenec a Zvolen. Priehrada patrí medzi najteplejšie na Slovensku a jej súčasťou sú dve rekreačné strediská – Kotva a Divín – disponujúce ubytovaním v rodinných chatkách či ubytovaním v súkromí. Okrem kúpania sa návštevníci môžu venovať rôznym vodným športom, môžu si požičať člny, surfy, vodné bicykle, využívať volejbalové ihriská či stolnotenisové kurty. Navyše sú obe strediská prepojené a táto trasa je vhodná na bicyklovanie.

Snímka: youtube.com

Snímka: megaubytovanie.sk

Duchonka

Toto obľúbené miesto na letnú rekreáciu nájdete asi 4 kilometre od obce Prašice v atraktívnom prostredí brezovo-borovicových hájov. Okrem kúpania môžete nádrž využiť na člnkovanie, surfovanie, vodný bicykel a tiež rybolov. Atmosféru zahraničných dovolenkových destinácií zabezpečí piesočnatá pláž v západnej časti nádrže.

Kunov

Kunovskú priehradu, známu aj ako vodná nádrž Kunov, nájdete asi 5 kilometrov od mesta Senica na okraji senickej mestskej časti Kunov. Voda v priehrade je čistá, vhodná na kúpanie, vodné športy či rybolov. Návštevníkov potešia upravené brehy, 250 metrov dlhá piesková pláž, veľa zelene, rovnako aj reštaurácia, bufety a stánky s občerstvením. V areáli priehrady Kunov môžu návštevníci využívať ihrisko na plážový volejbal, minigolf a tenis a na zapožičanie sú im k dispozícii vodné bicykle a loďky.

Najkrajšie slovenské prírodné lákadlá

Snímka: kamnabajk.sk

Snímka: mapio.net

Kanianka

Kanianka je obec v Trenčianskom kraji, ktorej jednoznačnou dominantou je priehrada s rovnomenným názvom, zasadená do očarujúceho prostredia priamo v srdci malebnej hornonitrianskej prírody. Očarí vás svojou priezračne čistou vodou a upraveným okolím, vďaka čomu sa stala vychýreným rekreačným miestom, ktoré obľubujú domáci i turisti. Okrem toho, že si tu výborne zaplávate, môžete sa vyžiť pri niekoľkých vodných športoch, oddýchnuť si na pláži alebo sa občerstviť v neďalekom bufete.

Jazero Nové Košariská

Pri obci Dunajská Lužná neďaleko Bratislavy sa nachádzajú štrkopieskové jazerá Nové Košariská, ktoré vznikli  ako zdroj ťažby štrku a v súčasnosti je tu rekreačná oblasť. Najmenšie a najstaršie jazero na Košariskách, nájdete tu mnoho návštevníkov na veľkej a širokej pláži, na ktorú nadväzuje malý polostrov. Ak sa chcete cítiť čo najviac komfortne, môžete využiť požičovňu s ležadlami a so slnečníkmi, osviežiť sa zase dá v bufetoch s občerstvením.

Snímka: youtube.com

Snímka: flog.pravda.sk

Ružín

V nádhernom prostredí východného Slovenska neďaleko Košíc sa nachádza umelá vodná nádrž Ružín. Veľké jazero v tvare vykriveného ”V” je už dlhú dobu vyhľadávaným miestom letnej rekreácie a aktívneho oddychu pri vode. Rieku prehradili v blízkosti dnes zatopenej obce Ružín do takej výšky, aby sa hladina rieky vzdula do vzdialenosti 14 km a aby sa toto zvýšenie prejavilo aj na jej prítokoch Hnilec a Belá. Priehradné jazero s rozlohou 600 ha dosahuje v najhlbšom mieste hĺbku 50 m. Voda z vodnej nádrže Ružín sa využíva na priemyselné účely a na rekreáciu.

Slovensko – svetová krajina s 250 000 rokmi histórie