Svetové slovenské mestá s genius loci

Slovensko – Svetová krajina.

Pokračovať

Svetové slovenské mestá s genius loci

Genius loci – duch miesta. So silným charakterom a jedinečnou identitou, zvláštnou a neopakovateľnou atmosférou, určitým kúzlom a tajomstvom. Odtlačok, do ktorého sa holisticky premieta pocit vznešenosti, tajemnosti, estetiky, ale aj nostalgie, prvých lások, osudových rozhodnutí, bojov, mystiky, nekonečnosti. V tom odtlačku môže mať pozíciu aj pocit vlastnej bezvýznamnosti.
Genius loci môžeme pociťovať aj ako neopakovateľnú atmosféru, ktorá je vlastná len niektorým výnimočným lokalitám. Môžeme to prirovnať k čaru osobnosti. Genius loci sa presťahovať nedá. Pokiaľ budete chcieť vidieť kus hístorie slovenských miest s genius loci, tak zájdite tam, kde to niektorých priťahuje ako magnet. Budete mať viac pokoja, ponoriť sa do tradície a pokojne porozmýšľať ako ten čas plynie zo srdca slovenských miest s genius loci.

Banská Štiavnica

Banská Štiavnica je historické slobodné kráľovské banské mesto na strednom Slovensku s výrazne multikultúrnou minulosťou. Známe je ťažbou kovov (najmä striebra), významnou banskou legislatívou, samosprávou a akademickou tradíciou. Mesto je mestská pamiatková rezervácia od roku 1950 a zároveň centrom chránenej krajinnej oblasti Štiavnické vrchy. Historické mesto Banská Štiavnica a technické pamiatky jeho okolia boli zapísané do zoznamu Svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO.

Snímka: generalibalans.sk

Snímka: flashpackingfamily.com

Kremnica

Kremnica je mesto ležiace v okrese Žiar nad Hronom. Už od 10. storočia sa v meste a okolí ťažilo zlato a striebra. Kremnica je od roku 1328 slobodné kráľovské banské mesto a od 14. storočia je prezývaná Zlatá Kremnica. V meste sídli Mincovňa Kremnica, ktorá je najstaršia dodnes existujúca mincovňa na svete. Mestský hrad v Kremnici je národná kultúrna pamiatka. V Kremnici sa uskutočňuje viacero umeleckých a športových podujatí slovenského a medzinárodného významu. Bývalé slobodné kráľovské mesto Kremnica je so svojimi technickými a historickými pamiatkami kandidátom na zápis do Zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.

Snímka: dusekarpat.cz

Snímka: doma.cas.sk

Levoča

Neďaleko Spišského hradu leží mesto Levoča, ktoré si svojou atmosférou a výnimočnosťou získa azda každého návštevníka. Krásne historické centrum obopínajú stredoveké hradby, ktoré sa zachovali takmer v celku, z pôvodných 15 bášt a veží zostalo šesť. Samotné hradby majú dĺžku viac ako 2 kilometre. Levoča sa nachádza približne 20 kilometrov západne od ďalšej významnej lokality Spiša (Spišský hrad a jeho okolie), ku ktorej je v rámci jedného zápisu na Zozname svetového kultúrneho a prírodného dedičstva pridružená.

Snímka: svetevity.sk

Snímka: mywanderlust.pl

Bardejov

Neďaleko hraníc Slovenska s Poľskom sa nachádza mesto, ktoré svojou osobitosťou učaruje každému návštevníkovi. Pôsobivé centrum mesta, stáročiami zachované stredoveké pamiatky, ale aj vychýrené liečivé kúpele a krásna príroda navôkol – to sú charakteristiky Bardejova. Bardejov sa nachádza asi 80 kilometrov severne od Košíc a je autom dobre dostupný. Zachovalé stredoveké centrum je od roku 2000 zapísané medzi lokality Svetového dedičstva UNESCO.

Snímka: Milan Gonda

Snímka: daybyme.com

Slovensko – svetová krajina s 250 000 rokmi histórie