SLOVENSKÁ VLASTENECKÁ HYMNA

Slovensko – Svetová krajina.

Pokračovať

Hriňovské lazy/snímka: fotoma.sk

Slovenská vlastenecká hymna

Hymna nemá byť odkazom doby. Hymna má byť nadčasová, má opisovať krásu krajiny a jej skutočné hodnoty. Predstavte si zmenu v našom prístupe jeden k druhému a k svojmu okoliu, keď počujete V slovenských dolinách. Máte iskru v očiach a hreje vás pri srdci. Keď ste v zahraničí, máte chuť vrátiť sa naspäť na Slovensko. Tak nádherná krajina si zaslúži nádhernú a vznešenú hymnu.

Terchová

Terchová je obec priamo susediaca so Zázrivou. Je typickou kopaničiarskou obcou s veľkým počtom osád roztrúsených po priľahlých kopcoch a údoliach. Je úzko spájaná s ľudovými tradíciami, ľudovou hudbou a turistikou. Táto severoslovenská obec, nachádzajúca sa v okrese Žilina, je zaujímavá nielen krásou okolitej prírody. Terchová je rodiskom slovenskej legendy a ľudového hrdinu Juraja Jánošíka. Od začiatku 60. rokov sa v Terchovej každý rok koná kultúrny festival Jánošíkove dni. Z podujatí sú známe napríklad Cyrilometodské dni, Budzogáň, Deň sv. Huberta a ďalšie.

Snímka: krasaslovenska.sk

Meškovská muzika z Terchovej s Milanom Chvastekom. Viliam Meško (basa), Jozef Miho (kontra), Milan Chvastek (akordeón), František Meško (1. husle), Róbert Miho (2. husle). 1950/snímka: Archív MKS v Terchovej.

Nebeská muzika

Jedna prastará legenda hovorí, že terchovská zem je pozostatkom zatúlanej nebeskej hviezdy, ktorej dvorní hudobníci – nebeská muzika – boli prvými osadníkmi Terchovej. Aj keď ide len o legendu, faktom ostáva, že terchovskej muzike sa dodnes hovorí nebeská, pričom viacerí znalci pripúšťajú, že zrejme nikde na svete nepôsobí na takom malom teritóriu toľko muzikantov, ako práve v Terchovej. Prvé priame dôkazy o existencii terchovskej muziky sú z prelomu 19. a 20. storočia, keď v osade Kvočkovia pôsobila terchovská trojčlenná hudba nazvaná „Kvočkovská muzika“. Už v roku 1935 bola terchovská „Ištvaniarska muzika“ Franca Baláta zaznamenaná slovom aj obrazom vo filme Jánošík režiséra Martina Friča. V 80-tych rokoch slovenský etnológ a režisér Martin Slivka zdokumentoval hudobnú kultúru Jánošíkovho kraja vo filmoch Terchovská muzika a Muchovci. Terchovská muzika patrí k tým javom nehmotného kultúrneho dedičstva, v ktorých sa podarilo zachovať dlhodobú, nepretržitú, kontaktnú, medzigeneračnú komunikáciu pri odovzdávaní. Od roku 2013 je Terchovská muzika súčasťou Reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva ľudstva UNESCO.

Vznik vlasteneckej hymny

Terchová nie je len rodiskom Juraja Jánošíka a najvýznamnejšieho slovenského osvietenca Adama Františka Kollára, ale aj miesto, kde sa zrodila slovenská vlastenecká hymna V slovenských dolinách. Jej nádherné prostredie inšpirovalo známeho slovenského básnika, textára, novinára a publicistu Ľuboša Zemana k napísaniu dnes už legendárneho hitu. Autorsky sa na piesni podieľal Peter Hanzely, ktorý zložil hudbu.

Súčasná majiteľka drevenice Vierka Ursíková ukazuje, kde Ľuboš Zeman napísal text známej skladby/snímka: Vierka Ursíková

Slovenský textár Ľuboš Zeman/snímka: TASR

Romantické okolie

Romantické okolie Ľuboša Zemana tak nadchlo, že si sadol a v momente napísal text. Skladba vznikla v júli roku 1975, keď zavítal na dovolenku do Štefanovej. Textár sa ubytoval v hoteli pred Štefanovou. Hneď v prvý deň sa vydal hľadať múzu. Pristavil sa pri starej krčme. „Domáci popíjali, tak som si k nim prisadol. Spievalo sa, bolo mi s nimi príjemne. Bránka bola otvorená, v diaľke som videl stádo oviec. Tak som to opísal aj v texte. Je to veľmi realistické,“ prezradil Zeman. Atmosféra ho dostala, takže sa neskoro v noci ubytoval v blízkej chatke a o štyri hodiny bol hit na svete. Keď som ráno vstával, domáci práve tíško zvážali drevo z hory. To som vložil do textu v hoteli,“ dodal.

Dojatý Karol Duchoň

Text preslávila spevácka ikona sedemdesiatych rokov Karol Duchoň. Naspieval ju v roku 1976 a pesnička V slovenských dolinách sa stala jeho najväčším hitom. Karol Duchoň k textu povedal: To je bomba! Mal slzy v očiach.

Dojatý Karol Duchoň/snímka: internet

Je to Slovensko čarovné hrdé, máme ho radi.

Vlastenectvo

V dolinách — kvitne kvet, ktorý lásku nám dáva,
jeho jas v tmavom ráne vždy svieti ako brieždenie,
V dolinách — lesný med vonia viac ako tráva,
na svahoch túlia sa ovčie stáda,
V domoch pieseň znie.

V dolinách — človek sám svoju prírodu chráni.
Každý strom, každá lúka na stráni je náš vzácny liek.
V dolinách — ľudia nemajú zamknuté brány.
Majú tam srdcia čisté a vľúdne ako prúdy riek.

Je to kraj kde prísne štíty hôr,
Teplo dolín múdro strážia,
Pokým slnka lúč zazvoní,
na jarné zvonce ovčích stád.

Je to kraj kde ráno vstáva skôr,
Kde sa drevo z hory tíško zváža,
Je to Slovensko čarovné hrdé,
Mám ho rád.

Superhviezda Karol Duchoň

Slovenský Tom Jones. Tak sa prezývalo slovenskému spevákovi Karlovi Duchoňovi. Karol Duchoň sa narodil 21. apríla 1950 v Galante a odmalička tiahol k muzike. Hral na harmoniku, ku ktorej neskôr pridal gitaru. Hudobné gény zdedil po svojej spevávej mamičke, ktorá pochádzala z Juhoslávie a svoje jediné dieťa v muzike podporovala, ako mohla. V roku 1974 mu slovenský OPUS vydal jeho prvý profilový album. S folklórne strihanou piesňou Čardáš dvoch sŕdc (Peter Hanzely / Ľuboš Zeman) sa dostal až do finále festivalu Yamaha v japonskom Tokiu. Na základe toho prijal ponuku od západonemeckej gramofónovej spoločnosti RCA Victor, ktorá mu počas nasledujúcich dvoch rokov vydala v nemčine niekoľko singlov a album Karol (1976). Mimoriadny úspech zožal aj na svetovom veľtrhu gramofónových spoločností MIDEM v Cannes. Karol Duchoň zomrel 5. novembra 1985.

Karol Duchoň na obrázku z knihy Posledný bohém, vydal Ikar, 2020/snímka:  Jozef Gertli Danglár

V slovenských dolinách

Slovensko – svetová krajina s 250 000 rokmi histórie