Svetová foto – Najväčšia hviezda slovák

Slovensko – Svetová krajina.

Pokračovať
Svetová foto – najväčšia hviezda Slovák

Snímka: instagram.com/bertfromsang

Svetová foto – najväčšia hviezda Slovák

Odišiel do Ameriky za zárobkom, aby sa vrátil naspäť na Slovensko a mohol začať gazdovať. Slovák Gusto Popovič vošiel do histórie vďaka fotografii a stal sa nesmrteľným a najväčšou hviezdou. Jedna z najslávnejších svetových fotografií. Najviac sa vie o našom Slovákovi Gustovi Popovičovi.

Najslávnejší rodák obce Vyšný Slavkov

Americký denník New York Herald Tribune uverejnil 2. októbra 1932 jednu z najslávnejších svetových fotografií. Slovenského stavbára Gustáva Popoviča narodeného v roku 1880 v obci Vyšný Slavkov spolu s ďalšími montérmi zachytil fotograf na dnes už legendárnej fotke Obed nad mestom. Hlavnou hviezdou je slovenský rodák. O totožnosti mužov na obrázku existujú mnohé tvrdenia. Najviac sa ale vie o Slovákovi úplne vpravo, ktorý drží fľašu od whisky aj napriek vtedajšej v USA uzákonenej prohibícii. Avšak podľa zdrojov priamo od rodiny mal Gusto vo fľaške čaj. Do USA vycestoval za prácou celkovo trikrát. Manželke domov na Slovensko poslal pohľadnicu s touto snímkou, na ktorú napísal:

„Nič še ty neboj, moja milá Mariška, jak vidziš, ta ja furt s fľašečku. Tvoj Gusti.“

Snímka: nitt-books.wbl.sk

Nesmrteľný Gusto/snímka: sk.pinterest.com

Nesmrteľná majstrovská snímka

Snímka majstrovsky využíva perspektívu. Na prvý pohľad sa zdá, že robotníci na nosnej traverze sa „vznášajú“ nad ulicami New Yorku vo výške 250 metrov. Toľko má totiž GE Building. V skutočnosti chlapi sedia na mieste budúceho 69. poschodia nad dokončeným poschodím, ktoré je iba niekoľko metrov pod nimi. Fotograf Charles C. Ebbets to však nezachytil s cieľom dosiahnuť väčšiu dramatickosť. Budovu premenovali na GE Building v roku 1988. Dva roky po tom, čo General Electric získali firmu RCA. Stavbu budovanú v secesnom štýle dokončili v roku 1934. Pre Američanov a hlavne pre Newyorčanov, je fotografia Obed na vrchole mrakodrapu pevnou súčasťou ich dejín. Výjav, ktorého súčasťou je dnes už legendárna snímka, je dokonca zvečnený ako súsošie na 6. avenue v New Yorku.

Návrat domov na Slovensko

Gusto Popovič sa na začiatku druhej svetovej vojny vrátil do Vyšného Slavkova, kúpil za zarobené peniaze nejaké lesy a polia, aby na nich mohol gazdovať. Pracovitý chlap, ktorý sa nebál výšok, sa napokon vrátil z Ameriky domov na Slovensko. Keď sa končila vojna a cez Slavkov prechádzal front, zahynul počas bombardovania. V roku 1945 ho zabila črepina z granátu. Z domu, v ktorom Popovič žil, ostala už len hospodárska časť. Je pochovaný spolu s manželkou na cintoríne vo Vyšnom Slavkove, ich hrob zdobí slávna fotografia, na ktorej sa Gusti riadením osudu ocitol.

Na hrob Gustiho Popoviča a jeho manželky Márie pripevnila obec legendárny záber/snímka: profimedia.sk

Slovensko – svetová krajina s 250 000 rokmi histórie