Svetové slovenské unikáty

Slovensko – Svetová krajina.

Pokračovať

Snímka: slovakia.travel

Slovensko je jaskynná veľmoc

Zatiaľ bolo objavených 7000 jaskýň a Krásnohorská jaskyňa sa môže pýšiť tým, že tu nájdete najvyšší sintrový stĺp (34 metrov) na svete. Dlhé roky išlo pri tom o najväčší kvapeľ na svete zapísaný v Guinessovej knihe rekordov. Ochtinská aragonitová jaskyňa je v podzemí Revúckej vrchoviny. Na svete sú iba 3 sprístupnené aragonitové jaskyne. Jedna z nich je u nás, ďalšie dve v Mexiku a Argentíne. Je unikátna tým, že vnútro jaskyne je z minerálu aragonit a jej výzdobu netvoria klasické kvapľové formy, ale kríčky mliečnobieleho až hnedého uhličitanu vápenatého.

Viac ako 1600 minerálnych prameňov

Na svete nenájdete krajinu, ktorá má vzhľadom k svojej rozlohe toľko minerálnych prameňov ako Slovensko. Oficiálne je zaregistrovaných 1657 zdrojov, no predpokladá sa, že ich je oveľa viac. Minerálna voda v Smrdákoch patrí k svetovým unikátom pre obsah sírovodíka. Najväčší počet prameňov na Slovensku nájdete v Bešeňovej. Na jej území vyviera 33 prameňov, ktoré dosahujú vysokú teplotu až 61 °C.

Snímka: ona.idnes.cz

Snímka: tryslovakia.com

Slovensko je hradná veľmoc

Vo svete by ste len ťažko hľadali krajinu, ktorá sa môže pýšiť takým počtom hradov a zámkov. Prvá písomná zmienka o najstaršom hrade na Slovensku Devín sa datuje do roku 868, Spišský hrad zapísaný do zoznamu UNESCO patrí svojou rozlohou medzi desať najväčších hradov na svete, hrôzostrašný príbeh krvavej grófky Alžbety Bátoryovej z Čachtického hradu pozná už celý svet. Spolu je však na Slovensku 700 slovenských hradov, zámkov, kaštieľov, panských sídel a pevností.

Prvá rezervácia ľudovej architektúry na svete

Cestujte v čase a zistíte, ako vyzeral po stáročia pre Slovensko typický vidiecky život. Malebná drevenná dedinka Čičmany v podhorskej oblasti Strážovských vrchov je vôbec prvá rezervácia ľudovej architektúry na svete! Kde sa vzali Čičmany? Ako žili a bývali naši predkovia? Ako sa obliekali? Ako vznikali maľované drevenné domy, ktoré pripomínajú perníkové chalúpky? Čaká tu na vás zaujímavé rozprávanie siahajúce do ďalekej minulosti. Prvá zmienka o dedine sa datuje už do roku 1272.

Ubytovanie v okolí
Booking.com

Snímka: informaciebojnice.sk

Snímka: mapio.net

Záhadné kamenné gule v Megoňkách

Svetový unikát nájdete v mestskej časti Čadce – Milošová, v blízkosti hranice s obcou Mosty u Jablunkova na Kysuciach. Najväčšia guľa má priemer približne 2,15 metra a pomenovali ju Mary. V kysuckej prírodnej rezervácii Klokočovské skálie nájdete obrovské kamenné gule, ktoré sú porovnateľné so svetovo preslávenými nálezmi v Mexiku alebo Kostarike. Ide totiž o najväčšie známe nálezisko kamenných gulí v Európe a skrývajú poriadne tajomstvo staré milióny rokov.

Ubytovanie v okolí
Booking.com

Najstarší podnik na svete – Kremnická mincovňa

Mince sa tu razia už od roku 1328 a je najstarším podnikom na svete, ktorý funguje nepretržite. Vyrábajú sa tu aj slovenské euromince a je známym fenoménom v oblasti numizmatiky, histórie umenia a techniky. Najväčšiu produkciu zaznamenala Kremnická mincovňa za panovania Márie Terézie. Kremnica je historickým centrom ťažby zlata na Slovensku aj slovenského mincovníctva. Mince sa v miestnej mincovni razia už takmer sedemsto rokov.

Ubytovanie v okolí
Booking.com

Snímka: teatro.eu

Snímka: TTstudio/shutterstock.com

4 milióny rokov starý Čadičový kameňopád

Na hranici s Maďarskom, pár kilometrov od Fiľakova, môžete vidieť unikátny prírodný útvar – vulkanický vodopád Šomoška. Je vysoký deväť metrov a geológovia odhadujú, že je starý štyri milióny rokov. Vznikol v období činných sopiek na našom území. Vytekajúca magma sa po dotyku s povrchom zeme časom premenila na stuhnutú lávu. Neďaleko si môžete pozrieť aj kamenné more s rozlohou 4-tisíc metrov štvorcových.

Ubytovanie v okolí
Booking.com

Mŕtve more v srdci Európy – zázračná voda v Podhájskej

Voda z termálnych prameňov Podhájskej má ešte lepšie účinky ako voda svetoznámeho Mŕtveho mora. Voda z Podhájskej je jedinečná svojho druhu v celej Európe a svojim zložením je svetovým unikátom.

Ubytovanie v okolí
Booking.com

Snímka: tkpodhajska.sk

Snímka: Radoslav Mikuš

Svetový skalný unikát

V Brhlovciach sa nachádzajú jedinečné domy vysekané do skaly a traduje sa, že prvé takéto obydlia vznikli už v 16. storočí v období tureckých vojen ako odpoveď na hroziace nebezpečenstvo. Obec Brhlovce a jej okolie zaznamenali v období treťohôr bohatú sopečnú činnosť. Keďže bol tufit a tuf (usadený a spevnený popol a prach) dobre spracovateľný, do usadenín Brhlovčania vyrúbali jedinečné obytné i hospodárske priestory. Kameň bol vhodným materiálom nielen na vytvorenie originálnych obydlí, ale poskytoval obyvateľstvu zdroj obživy. To, že ide o jedinečné stavby, dokazuje aj fakt, že vyhĺbiť obydlie do skalnej steny trvalo aj osem rokov a aj v súčasnosti sú dva tieto domy stále obývané. Pôvodne bolo skalných domov 14, dnes ich tu stojí osem.

Ubytovanie v okolí
Booking.com

Jediný orloj na svete s pravým slnečným časom

Najväčšou drevenou sochou na Slovensku je orloj v Starej Bystrici. Neodmysliteľnou súčasťou tohto orloja je ciferník s astronomickými údajmi, tzv. astroláb, ktorého údaje boli vypočítané s prihliadnutím na zemepisnú polohu Starej Bystrice. Ide teda o jedinečný unikát. Astroláb je farebne ohraničený čiernou nocou, červeným úsvitom, bledomodrým dňom a červeným súmrakom. Polohu slnka naznačuje ručička s vyobrazeným slnkom. Zaujímavosťou je, že tento orloj ako jediný na svete ukazuje tzv. pravý slnečný čas.

Ubytovanie v okolí
Booking.com

Snímka: regionmalafatra.sk

Snímka: slovakia.travel

Herliansky gejzír – svetová rarita

Už vyše 140 rokov vystrekuje spod zemského povrchu gejzír v kúpeľnej dedinke Herľany. Hoci v súčasnosti prameň dosahuje výšku už „len“ 20 metrov v pravidelných intervaloch raz za 32-36 hodín, v roku 1874 voda eruptovala neprestajne 10 dní do výšky až 112 metrov. Kým drvivá väčšina gejzírov po celom svete vystrekuje horúcu vodu, ten Herliansky je preslávený nízkou teplotou 14-18°C. V rokoch 1957-2006 bol dokonca jediným studeným gejzírom v Európe. Herliansky gejzír, tento jedinečný hydrogeologický úkaz, patrí k svetovým prírodným raritám a spolu s priľahlým parkom so vzácnymi drevinami a historickými kúpeľnými budovami je štátom chránenou národnou kultúrnou pamiatkou.

Ubytovanie v okolí
Booking.com

Najvyšší oltár na svete

Meria 18,6 m a trvalo to 10 rokov, kým ho jeho autor Majster Pavol z Levoče vyrezal. V 16. storočí na to použil lipové drevo a tento najvyšší drevený gotický oltár na svete je možné obdivovať v Levoči v Kostole sv. Jakuba. Je neskorogotická sakrálna pamiatka, dielo mimoriadnej umeleckej a historickej hodnoty; je najcennejším a najobdivovanejším chrámovým artefaktom. Už pri vstupe do kostola upúta každého návštevníka nielen svojou monumentalitou ale aj výtvarným prevedením.

Ubytovanie v okolí
Booking.com

Snímka: podtatransky-kurier.sk

Snímka: iuventa.sk

Kamzík tatranský

Už ich ostalo len tisíc kusov. Ide o celkom unikátny druh kamzíka, pretože sa po skončení ľadových dôb vyvíjal tisíce rokov úplne izolovane a líši sa od svojich príbuzných kamzíkov v Alpách či Apeninách. Tento endemický druh nenájdete nikde inde na zemi, len vo Vysokých Tatrách.

Ubytovanie v okolí
Booking.com

Drahší než zlato – najstaršie a najväčšie opálové bane na svete

V Slanských vrchoch sa nachádzajú ložiská drahého opálu a sú výnimočným fenoménom celosvetového rozmeru, pretože nikde na svete nebol opál ťažený banským spôsobom v takom veľkom rozsahu. Aj najväčší kus drahého opálu pochádza práve zo slovenských opálových baní. Našli ho pred 236 rokmi a vážil 607 gramov. Pre svoju unikátnu farbu dostal meno Harlekýn a je uložený vo viedenskom múzeu a jeho cena sa odhaduje na pol milióna dolárov. Opálové drahokamy zo Slovenska zdobili aj rodinu Napoleona. Najslávnejší opál Oheň trójsky nosila Cisárovná Jozefína.

Ubytovanie v okolí
Booking.com

Snímka: pis.sk

Snímka: sk.wikipedia.org

Slovenský čínsky múr – Bátovce

Val v mnohom pripomína jedinečnú stavbu čínskeho múra. Svedčí o tom jeho pravdepodobná veľkosť aj nutnosť spolupráce pri jeho výstavbe. Nachádzajú sa v ňom miesta, kde sú prítomné obrovské kamenné bloky, ktorými by musel manipulovať väčší počet osôb. Samotná myšlienka, koľko ľudí muselo pracovať na tejto stavbe a koľko materiálu sa pri ňom využilo, prezrádza, že robota musela byť veľmi dobre organizovaná. Val bol postavený pravdepodobne Rimanmi a slúžil ako obrana proti barbarom. Na našom území ide asi o 60 kilometrový pás, ktorý je viditeľný v lese na niektorých miestach, preto sa mu hovorí aj slovenský čínsky múr.

Ubytovanie v okolí
Booking.com

Drevené kostolíky postavené bez jediného klinca

Kostolíky sú jedinečné svojou architektúrou, prevedením a originalitou. Všetky drevené kostoly sú postavené výlučne z dreva, pri stavbe nemohol byť použitý ani jeden klinec. Výnimočnosť týchto stavieb potvrdzuje tiež zaradenie viacerých z nich do Zoznamu Svetového dedičstva UNESCO.

Snímka: slovakia.travel

Snímka: slovakregion.sk

Dubový raj – viac ako 400 ročné stromy

Dubový raj neďaleko Dobrej Nivy pri Zvolene zaujíma vedcov z celého sveta. Na ploche o rozlohe 120 futbalových ihrísk tu rastie 600 impozantných a viac ako 400-ročných dubov.

Ubytovanie v okolí
Booking.com

Banská Štiavnica – mesto svetového dedičstva

Toto starobylé banské mesto nájdeme v horách v centre Štiavnických vrchov. Písomné správy o ťažbe zlata a iných kovov sa zachovali už z rokov 1156 a 1217. Dejiny mesta sa začali písať v roku 1238, keď mu boli udelené privilégiá kráľovského mesta. Banskoštiavnický rudný revír patril k najvýznamnejším producentom ťažby zlata v Európe. V roku 1735 tu vznikla prvá banícka škola v Uhorsku a neskôr, v roku 1762 bola založená prvá banícka akadémia a aj prvá vysoká škola technického charakteru na svete. Historické jadro mesta a technické pamiatky v jeho okolí boli v roku 1993 zapísané do Zoznamu svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO medzi, v tom čase 410 najvýznamnejších pamiatkových lokalít sveta, ako prvé mesto zo Slovenska.

Ubytovanie v okolí
Booking.com

Snímka: slovakia.travel

Snímka: bratislavskykraj.sk

Carnuntum – bájne mesto keltského kráľovstva

Mesto na skale, teda Carnuntum, ktoré hľadali archeológovia niekoľko desaťročí po celej Európe, to Carnuntum, bájne mesto keltského kráľovstva Norikum, to Carnuntum, ktoré Rimania postavili už 100 rokov pred Kristom, teda v čase, kedy na mieste Paríža a Londýna boli iba bažiny, to Carnuntum objavili archeológovia nedávno na Bratislavskom hrade. Pamiatky sú dokonca o 200 rokov staršie ako Rímske koloseum.

Ubytovanie v okolí
Booking.com

Najkomplexnejšia séria gobelínov na svete

Bratislavské gobelíny vystavené v Primaciálnom paláci sú najkomplexnejšou sériou gobelínov na svete vyrobených v anglickej kráľovskej manufaktúre v Mortlake (časť Londýna). Séria pozostáva zo 6 kusov a pochádza zo 17. storočia. Zobrazuje tragický príbeh lásky kňažky Hero a mládenca Leandra.

Ubytovanie v okolí
Booking.com

Snímka: sk.wikipedia.org

Snímka: slovakia.travel

Vlkolínec – svetový unikát

Vlkolínec je pamiatková rezervácia ľudovej architektúry, ktorá je ako neporušený sídelný celok unikátom v strednej Európe a jedinou čisto drevenou živou obcou. Pre svoje nenahraditeľné krajinárske, prírodné, urbanistické a architektonické hodnoty bola zaradená do svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Vlkolínec je trvalo obývaná obec, ktorá sa nachádza v pohorí Veľká Fatra v nadmorskej výške 718 m n.m. pod vrchom Sidorovo. Je to živý skanzen situovaný v nádhernej prírode. V súčasnosti má okolo 30 stálych obyvateľov. Pre verejnosť je otvorený celoročne.

Ubytovanie v okolí
Booking.com

Slovensko je svetová veľmoc 50 000 ľudových piesní

Vďaka práci zberateľov existujú záznamy o päťdesiatich tisícoch pôvodných ľudových piesní, ktoré sa stovky rokov spievali na našom území. Zbierka Slovenské spevy, ktorej zrod je fascinujúci v mnohých ohľadoch – vznikla koncom 19. storočia, ako spoločné dielo desiatok dobrovoľníkov z celého Slovenska, ktorí navštevovali obce, zbierali a do nôt prepisovali piesne, ktoré si ľudia spievali. Veľká časť zozbieraných piesní následne vychádzala nasledujúcich 30 rokov. Vznikla tak aj v európskom kontexte unikátna zbierka piesní, ktoré obdivovali aj zberatelia a vzdelanci ďalších, nielen stredoeurópskych národov.

Snímka: slovakiana.sk

Snímka: sk.wikipedia.org

Najdokonalejšia sieť turistických trás na svete

Slovensko má najdokonalejšiu sieť turistických trás na svete. Po turistických značkách môžeme prejsť až 15 000 km! Ani také turistické veľmoci, ako sú Rakúsko, Francúzsko či Švajčiarsko, ich nemajú tak dokonale a prehľadne vyznačené.

Slovensko je svetová krajina ornamentov

Máme ich štyritisíc zatiaľ čo vo svete je ich päťtisíc.

Snímka: Jana Otriová

Snímka: Don Hitchcock

25 000 rokov starý unikát

Moravianska venuša je praveká, 7,5 cm veľká vyrezaná soška z mamutieho kla z obdobia okolo r. 23 000 pred Kr. Vyoral ju roľník Štefan Hulman-Petrech v čase prvej republiky na táborisku lovcov mamutov v Moravanoch nad Váhom, blízko slovenských Piešťan. Moravianska venuša je najstaršia známa plastika zobrazujúca človeka nájdená na území Slovenska. Jediná a unikátna. Vek plastiky je stanovený na 23 tisíc rokov. Hovoríme o pravekom umení, ale isté je, že lovci v období mladšieho paleolitu sa nevenovali umeniu. Ich výtvarný prejav súvisel zrejme s kultom plodnosti. Kypré tvary znázorňovali dostatok, hojnosť, zdravie, schopnosť mať veľa detí, od čoho závislo prežitie rodu a loveckej skupiny.

Svetová slovenská morská pláž

Len máloktoré hlavné mesto v Európe sa môže pochváliť svetovo významným paleontologickým náleziskom na svojom území. Slovensko má Sandberg. Samotné more sa vyvíjalo od prvohôr až do treťohôr a oddeľovalo pôvodné kontinentálne bloky, Laurentiu a Gondwanu. Táto história je vzdialená asi 130 až 140 miliónov rokov. Dôkazom je vyše 350 druhov fosílnych nálezov. Okrem veľkého množstva žraločích zubov, nádherných lastúrnikov – hrebenatiek, ulitníkov, ježoviek, kostí tuleňov, morskú časť histórie miesta pripomínajú aj zvyšky treťohorných veľrýb. V 9. storočí n.l., t.j. v období Veľkomoravskej ríše, bol Sandberg spoločne s Devínom súčasťou pevnosti kniežaťa Rastislava a tvorili slovanské opevnenia Nad lomom.

Ubytovanie v okolí
Booking.com

Snímka: slovenskycestovatel.sk

Snímka: Juraj Roščák

250 000 rokov histórie Slovenska

Prvé známky o osídlení Slovenska pochádzajú z konca paleolitu približne spred 250 tis. rokov. O rozkvete ľudských spoločností na území Slovenska svedčí mnoho archeologických pamiatok ako napríklad nález lebky neandertálca v Gánovciach. Pod Tatrami žili ľudia už v praveku. Nález výliatku mozgovne neandertálca spolu s odtlačkami vretennej a lýtkovej kosti, patria k najstarším nálezom na území Slovenska. Medzinárodná komisia v dňoch 17. – 23. VI. 1958 v Prahe a v Gánovciach potvrdila, že lokalita Gánovce patrí medzi svetové náleziská neandertálskeho človeka, ktorý v tejto oblasti žil pred 105 000 rokmi. Bohatšie doklady o živote prehistorických ľudí sa vzťahujú k neolitu. Našli sa zvyšky ich obydlí, keramiky, ale aj ich duchovného života vo forme obetných darov alebo kultových predmetov akými boli pravdepodobne aj venuša z Nitrianskeho Hrádku, Moravian nad Váhom a ďalších miest. Približne 5000-4000 rokov pred Kr. sa vyskytujú prví roľníci (zachované nálezy kamenných sekier, klinov, škrabadiel a nádob – jaskyňa Domica).

Jediný archív lások na svete

Epicentrum Lásky je High-tech zážitková expozícia venovaná Najdlhšej ľúbostnej básni na svete. Jediný archív lások na svete vytvorený z veršov a strôf básne Marína. Spolu takmer 100 000 Schránok Lásky je pripravených navždy uschovať a ochrániť vaše skutočné príbehy lásky. Je to miestnosť so všetkými 2900 veršami a 100 tisíc malých krabičiek, ktoré symbolizujú rovnaký počet písmen, znakov a medzier tejto básne. Odrážajú sa v zrkadlách, takže báseň vyzerá nie iba najdlhšia, ale skôr nekonečná – tak, ako môže byť nekonečná aj láska…

Ubytovanie v okolí
Booking.com

Snímka: Banka lásky

Snímka: Banka lásky

Svetový rekord – najdlhšia ľúbostná báseň na svete

Báseň Marína napísal v roku 1846 Andrej Sládkovič svojej osudovej láske Maríne. Marína má 2 900 veršov a je oficiálne uznaná ako Najdlhšia ľúbostná báseň na svete.

Ubytovanie v okolí
Booking.com

Fujara

V takej podobe, ako fujaru poznáme zo stredného Slovenska, ju nenájdeme nikde inde vo svete. Majestátna, kráľovská fujara tróni ostatným ľudovým hudobným nástrojom svojím vzhľadom i zafarbením hlasu. Je vyznaním, hlasom i dušou našich bačov a valachov, ktorí k nám touto cestou prehovárajú i dnes. Dĺžka nástroja je zvyčajne do 180 cm, no tá najdlhšia na svete – fujara trombita – môže mať až 6 m. Vyrába sa z vysušeného dreva, najčastejšie z kmeňa bazy, ale aj javora, jaseňa či agátu. Má zádumčivý, zamatový zvuk, je nádherne vyzdobená. Každý výrobca používal svoje techniky i vzory, preto je každý jeden nástroj jedinečný. Zápis fujary do zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva ľudstva UNESCO len potvrdil jej svetovú unikátnosť a historickú hodnotu.

Snímka: carodreva.sk

Snímka: Shutterstock

Biele zlato

Biele zlato, aj takto sa hovorí tejto zdraviu prospešnej obžive. Bryndza patrí medzi neodmysliteľnú súčasť našej krajiny a tradícií už niekoľko desiatok rokov. Nie je však bryndza ako bryndza a zdraviu prospešná je len tá pravá. Tento národný poklad máme pred očami, no nie všetci poznáme jeho blahodarné účinky. Určite by sme bryndzu mali zaradiť do svojho jedálnička častejšie. Slovenská bryndza je prírodný biely, jemný a roztierajúci sa zrejúci syr. Vyrába sa tradičným spôsobom drvením a mletím vyzretého ovčieho alebo zmesi ovčieho a kravského hrudkového syra. Pravá bryndza obsahuje drobné zrniečka ovčieho syra, takže nie je úplne hladká. Podiel ovčieho syra však musí byť väčší ako 50%, nájdete aj 100%. Mieša sa so soľou alebo špeciálnym soľným roztokom, čím sa táto metóda výroby odlišuje od výroby iných druhov ovčieho syra mimo územia Slovenska. Bryndzu, najmä tú májovú, odborníci považujú za unikátny patent prírody, prírodnú konzervu, ktorá zachováva všetky pôvodné zložky ovčieho mlieka.

Prvé na svete

Jediné celoslovenské poľovnícke múzeum – Múzeum vo Svätom Antone, sídli v areáli Národnej kultúrnej pamiatky (NKP) svätoantonského kaštieľa. Ako prvé múzeum na svete získalo v roku 2001 Cenu C.I.C. udeľovanú pre poľovnícke múzeá – až o niekoľko rokov neskôr získali túto cenu aj moskovské, či parížske poľovnícke múzeum. Kaštieľ Svätý Anton, sa označuje aj ako Kaštieľ Antol alebo Koháriovský kaštieľ, je kaštieľ, ktorý sa nachádza pol lesom v obci Svätý Anton, neďaleko od mesta Banská Štiavnica. Je to miesto výnimočné cennými zbierkami z celého sveta, zachovaným interiérom, zariadením, originálnymi tapetami a maľbami a skrátka mnohými predmetmi nevyčísliteľnej hodnoty, ku ktorým sa viaže bohatá história nie iba regionálneho významu.

Ubytovanie v okolí
Booking.com

Snímka: sovidom.sk

Snímka: slovakia.travel

Prvá vysoká škola technického charakteru

Prvá vysoká škola technického charakteru na svete bola Banská Akadémia, založená v roku 1762 Máriou Teréziou. Nachádzala sa v Banskej Štiavnici, ktorá bola centrom rozvoja banskej vedy a techniky v Európe.

Ubytovanie v okolí
Booking.com

Ponuka ubytovania

Booking.com

Slovensko – svetová krajina s 250 000 rokmi histórie