Keď američan hľadá svoje slovenské korene

Slovensko – Svetová krajina.

Pokračovať

Od fotoalbumu k žiadosti o občianstvo: Americký herec roky pátral po svojich koreňoch. Teraz žiada o slovenské občianstvo.

Keď si tanečník a herec James Monroe Števko (36) z New Yorku jedného dňa vzal do rúk rodinný fotoalbum, netušil, že začína dvanásťročnú cestu odhaľovania koreňov svojej rodiny, ktorá skončí tak, že požiada o občianstvo z krajiny vzdialenej tisíce kilometrov. Listoval v obrázkoch a narazil na malú kartičku. „Myslím si, že to bol vojenský návrh dokumentu. Mal meno môjho pradeda a bolo na ňom Rovňany, Česko-Slovensko,“ spomína Števko. Zistil, že obec je na južnom Slovensku pri Poltári. Ako neskôr zistil, práve tu sa narodil jeho pradedo Martin Eliáš Števko pred emigráciou do USA. Práve tam sa niekedy okolo roku 1914 zoznámil so svojou manželkou, ktorá mala sama zhodou okolností slovenské korene.

Snímka: James Monroe Števko (Archív J. M. Števko)

Martin Eliáš Števko na starej fotografii. (Snímka: Archív J. M. Števka)

Na návšteve v Rovňanoch (Snímka: Archív J. M. Števka)

Števko, zaujatý jeho objavom, sa v roku 2012 na pár mesiacov v Prahe vybral navštíviť slovenského priateľa z New Yorku, ktorý bol náhodou v rovnakom čase doma. Dvojica sa rozhodla pre roadtrip a keďže má stále vo svojich myšlienkach históriu svojej rodiny, postarali sa o zastávku v Rovňanoch.

Tam ich miestni po opýtaní zaviedli k domu, kde žila rodina nesúca meno Števko. Súčasný majiteľ pozorne počúval, čo Američan rozprával, jeho priateľ tlmočil jeho slová, príbeh o koreňoch jeho rodiny a o tom, či bol muž vzdialeným príbuzným jeho pradeda.

Slovensko – svetová krajina s 250 000 rokmi histórie