Európske slovenské skvosty

Slovensko – Svetová krajina.

Pokračovať

Snímka: Miroslav Lisinovič

Najstarší geografický stred Európy

Slovensko je srdce a stred Európy. Na krásnom mieste na strednom Slovensku stojí vedľa starobylého Kostola sv. Jána Krstiteľa vztýčený kameň. Oznamuje, že práve tu sa nachádza najstarší geografický stred Európy.

Najväčší hrad v strednej Európe

Spišský hrad sa rozkladá na ploche viac ako 4 hektáre. Od roku 1993 je súčasťou pamiatkového súboru Levoča, samotný hrad a okolité pamiatky sú zapísané v Zozname Svetového dedičstva UNESCO. Spišský hrad je vyhľadávanou turistickou lokalitou a prostredníctvom expozícií (expozícia militárií, archeologických nálezov, hradná kuchyňa, hradná zbrojnica, mučiareň a pod.) predstavuje históriu regiónu, každodenný život na hrade a dôležitý odkaz dôb dávno minulých.

Slovensko je srdce a stred Európy

Snímka: spisskyhrad.com

Snímka: slovakia.travel

Najrozsiahlejší komplex podzemných priestorov v strednej Európe

Pivnice pod hradom Červený Kameň sú najrozsiahlejším komplexom podzemných priestorov v strednej Európe. Okrem toho aj najstaršia lekáreň vznikla na hrade Červený Kameň v roku 1649.

Najväčší riečny ostrov Európy

Žitný ostrov s rozlohou 132 612 ha sa nachádza medzi riekou Dunaj a jej ľavým ramenom Malým Dunajom na juhu Slovenska.

Snímka: jerzi45

Snímka: wikipedia.org

Najstarší verejný park v Európe

Mesto Bratislava založilo v rokoch 1775 – 1776 v lužnom lese na pravom brehu rieky Dunaj najstarší verejný park v Európe, dnešný Sad Janka Kráľa.

1. rozhľadňa v Európe

Už v rokoch 1736 a 1738 dal majiteľ kaštieľa vo Svätom Antone Andrej Jozef Koháry postaviť na Sitne rozhľadňu, ako prvú v Európe. Po vymretí rodu po praslici roku 1826 celé panstvo prešlo do rúk rodu Coburgovcov. Rozhľadňa na Sitne po zásahu blesku vyhorela, no v roku 1886 bola na podnet lekára Coburgovcov Dr. E. V. Téryho obnovená. Oblasť Sitna je považovaná za kolísku európskej turistiky v stredných polohách. Na vrchole Sitna je v mesiacoch máj až september rozhľadňa v prevádzke a zároveň plní funkciu informačného strediska. Sitno poskytuje nádherný kruhový výhľad nielen na relatívne blízke Kremnické vrchy, Vtáčnik, Tribeč, Inovec, Zobor, ale aj na Chopok, Vepor, Poľanu, Stolicu. Pri dobrej viditeľnosti vidieť Nízke Tatry, ale aj maďarskú Matru.

Snímka: O. Kubáčková

Snímka: beautifulslovakia.sk

Najväčší pamätník v strednej Európe

Slavín – slovenská Socha slobody. Slavín je najväčší pamätník v strednej Európe s obdivuhodnou výškou 52 metrov. Je tu pochovaných 6845 vojakov Sovietskej armády, ktorí padli pri oslobodzovaní Bratislavy počas druhej svetovej vojny. Pamätník bol postavený v rokoch 1957 – 1960 a slávnostne ho odhalili pri príležitosti 15. výročia oslobodenia mesta Sovietskou armádou 4. apríla 1960. Autorom výtvarného riešenia pamätníka je slovenský sochár a architekt Ján Svetlík.

Najstaršia erbová listina Európy

Najstaršia erbová listina udelená mestu patrí Košiciam. Pochádza zo 7. mája 1369 a mestu ju udelil kráľ Ľudovít I. Veľký. Košičania sa tešili od bitky pri Rozhanovciach jeho výnimočnej priazni. Mestské práva udelené Košiciam boli rovné mestským právam Budínu (bývalé hlavné mesto Uhorska, časť Budapešti). Ide o úplne najstaršie privilégium udelené na mestský erb v Európe.

Snímka: TASR/M. Svítok

Snímka: regionkosice.com

Najstaršia hračka v strednej Európe

Najstarší nález hračky v strednej Európe bol objavený v archeologickom nálezisku z doby bronzovej v Nižnej Myšli (16 km od Košíc). Štvorkolesový vozík z hrobu dieťaťa pochádza z obdobia okolo roku 1600 pred n. l. Slúžil pravdepodobne ako hračka, no mohol byť využívaný aj ako kultový predmet. Dnes je vystavený v Múzeu bábkarských kultúr a hračiek v meste Modrý Kameň.

Najväčší pohyblivý betlehem v Európe

Viac ako 15 rokov pracoval majster rezbár Jozef Pekara na dnešnej podobe betlehemu v Rajeckej Lesnej, ktorý ukrýva jedinečnú raritu. Ide totiž o najväčší drevený pohyblivý betlehem v Európe. V betleheme nájdete približne 300 postáv, z ktorých sa polovica dokonca pohybuje. Veľkosť diela je 8,5 m na dĺžku, 2,5 m na šírku a 3 m na výšku. Nádherná expozícia nezobrazuje iba Kristovo narodenie, ale aj dejiny slovenského národa.

Snímka: rajeckadolina.sk

Snímka: TASR – Erika Ďurčová

Ropný prameň na Kysuciach

Prameň s vôňou „čierneho zlata“ v kysuckej obci Korňa v okrese Čadca je európskym slovenským skvostom. Korňanský ropný prameň, ktorý sa zachoval ako jediný z podobných menších povrchových výverov ropy v strednej Európe. Je to prirodzený povrchový výver ropy s občasnými výronmi samozapaľujúceho sa metánu. V minulosti ropu z prameňa miestni obyvatelia používali na mazanie vozov, obuvi, na svietenie a tiež na liečenie kožných chorôb dobytka. Dodnes sa traduje, že prameň vraj objavil pytliak Žúbor, keď naháňal lesnú zver, a tiež, že „čiernu vodu“ chodia v noci piť čerti z okolitých lesov.

Prírodná jaskyňa

Štiavnické vrchy sú najväčšie vulkanické pohorie u nás. Ľudí do nich neťahá len príroda, ale aj magické miesta a s nimi spojené príbehy. V Sklených Tepliciach vyviera viacero termálnych prameňov. Slovenský a európsky skvost – známy aj pod názvom „Parenica“ je prírodne vytvorená jaskyňa s hypertermálnou vodou s vysokým obsahom magnézia a kalcia. Sklené Teplice v povodí potoka Teplica boli spočiatku drevorubačská osada, pri ktorej v štrnástom storočí vznikla prvá skláreň na Slovensku. Dolinu však oveľa viac preslávili termálne pramene. Tie v maličkej obci pri Banskej Štiavnici obdivoval nemecký básnik a zberateľ minerálov Johann Wolfgang Goethe, manžel cisárovnej Márie Terézie František Lotrinský a aj anglický dobrodruh Eduard Brown.

Snímka: blog.relaxos.sk

Snímka: Instagram: anna_kroupova

Jediná funkčná úvraťová lesná železnica

Unikát, ktorý nám môžu závidieť. Stále je vo výbornom stave a považuje sa za pamiatku svetového významu. Odviezť sa historickým vlakom po úvraťovej úzkokoľajnej lesnej železnici je možné jedine v Múzeu kysuckej dediny vo Vychylovke. Je totiž jedinou zachovanou a dodnes funkčnou železnicou tohto druhu v Európe. Lesná železnica je výnimočná svojím úvraťovým systémom, ktorým dokáže počas krátkej vzdialenosti prekonať výrazné prevýšenie. Práve preto patrí k významným technickým pamiatkam.

Unikátny most

Bratislavský Most SNP ponad rieku Dunaj je európskym unikátom. Oceľová konštrukcia je zavesená na jednom pylóne a váži viac ako 7000 ton. V pylóne je vo výške 80 m umiestnená reštaurácia. Most je v prevádzke od roku 1972 a získal ocenenie Stavba 20. storočia.

Snímka: dromedar.zoznam.sk

Snímka: Google Mapy

Prvé úverové družstvo v Európe

Prvé úverové družstvo v Európe pod názvom Spolok gazdovský založil Samuel Jurkovič 9. februára 1845 v Sobotišti. Svojim členom spolok poskytoval lacný úver z prostriedkov, ktoré vznikali pravidelným vkladaním úspor do družstevnej pokladne. Boli stanovené prísne podmienky, za ktorých mohol žiadateľ získať úver (mravne a čestne žiť, vyvarovať sa alkoholu, nočnému túlaniu a hraniu v karty). Lacnejší úver pomohol členom, aby zlepšili svoje sociálne podmienky, neboli závislí od úžerníkov (úroky až 50 %) a ochránil ich pred exekúciou. Podľa stanov bol vklad 30 strieborných grajciarov a povinný týždenný príspevok 3 groše. Finančné prostriedky tvoril podielový kapitál, týždenné vklady a 6 % úrokov z pôžičiek. Hlavnými zásadami Gazdovského spolku bola dobrovoľnosť vstupu, svojpomoc, vzájomnosť a samospráva. Spolok napomáhal rozširovaniu vzdelania členov a vychovával ich v slovenskom národnom duchu. Spolok, založený na 6 rokov, mal neskôr až 60 členov. Funkcionári predseda, pokladník a účtovníci – boli volení na členských schôdzach. Predsedom po celý čas trvania spolku bol Samuel Jurkovič. Výročné členské schôdze sa konali ročne od apríla 1848, keď kapitál spolku dosiahol vyše 600 zlatých.

Najväčšie bludisko v strednej Európe

Najväčšie bludisko v strednej Európe pri meste Stará Ľubovňa. Nájdete ho v meste Stará Ľubovňa a nesie názov – Viktóriine záhrady s bludiskom Čertova skala. Hlavnou atrakciou a najväčšou časťou záhrad je bludisko Čertova skala, ktoré je veľké 6400 metrov štvorcových – je to najväčšie bludisko svojho druhu v strednej Európe. Celková dĺžka jeho uličiek je neuveriteľných 3273 metrov, o dokonalý dojem z blúdenia sa stará 20 000 kusov sadeníc, ktoré sú vysoké 2 metre, takže ak nepatríte medzi obrov, neuvidíte ponad ne. Záhrady veľké 11 000 metrov štvorcových sa rozprestierajú pri rieke Jakubianka a navštíviť a obdivovať ich môžete aj vy.

Snímka: spravy.rtvs.sk

Snímka: kosicemarathon.com

Medzinárodný maratón mieru

Maratón mieru je organizovaný v Košiciach nepretržite od roku 1924. Patrí medzi najstarší Európsky maratón a druhý na svete, ktorý sa koná každý rok vždy v prvú októbrovú nedeľu. Vzdialenosť, ktorú musia bežci prejsť, je vyše 42 km.

Historická lekáreň a kniha receptov

Najstaršia historická lekáreň na Slovensku bola vybudovaná na Hrade Červený kameň v roku 1649. Ako vyplýva z historických prameňov, okrem liekov či likérov sa v lekárni nazývanej Zlatý orol vyrábali aj sladkosti a dokonca aj kozmetika. Doslova unikátnou možno nazvať knihu receptov z roku 1727, ktorá obsahuje viac ako 800 návodov na prípravu rôznych liečiv. Posledné zmienky o činnosti tejto lekárne sú zdokumentované z čias epidémie cholery z 30. rokov 19. storočia.

Snímka: eslovaquianews.wordpress.com

Snímka: x-bionicsphere.com

Najväčšie a najmodernejšie jazdecké centrum

Šamorínsky športový areál x-bionic sphere je s rozlohou viac ako sto hektárov najväčším a najmodernejším jazdeckým centrom v strednej Európe. Okrem dostihových dráh a parkúrového areálu je v ňom sedemsto stajní. Nachádza sa tu akvapark, wellness či hotel s 282 izbami a takmer dvetisíc kongresovými miestami.

Vodný žľab

Pri obci Dolný Harmanec sa nachádza vodný žľab Rakytovo, ktorého dĺžka je 2,5 kilometra. Tento žľab je zaujímavý predovšetkým tým, že ide o posledný žľab v strednej Európe. Postavený je celý z dreva a v minulosti sa využíval na spúšťanie vyťaženého dreva z neprístupného lesného terénu až do dolín. Od roku 2000 je tiež národnou kultúrnou pamiatkou.

Snímka: hawran_svk/instagram.com

Snímka: Martin Pavelek

Skvostný kolonádový most

Kolonádový most v Dolnom Kubíne patrí medzi európske unikáty. Most sa radí k obdivuhodným technickým pamiatkam a je raritou v celoslovenskom i stredoeurópskom meradle. Tento jedinečný drevený most môžete obdivovať už len vo Švajčiarsku, Francúzsku či v Čechách. Most je celý postavený z dreva – výnimku tvoria len podpery, na ktorých most stojí. Strechu pokrýva šindel. Kolonádový most v Dolnom Kubíne bol postavený v roku 1994 ako náhrada staršieho mosta už nefunkčného mosta. Architektom bol Anton Kratochvíl, ktorý zároveň významným spôsobom ovplyvnil vzhľad mesta. Inšpirovala ho Orava. Miloval prírodný materiál a vychádzal z oravskej tradície. Kolonádový most v Dolnom Kubíne je obdivuhodnou technickou pamiatkou a patrí medzi často vyhľadávané a fotografované atrakcie v Dolnom Kubíne. Most je vo večerných hodinách osvetlený.

Cukrovar v Šuranoch

Cukrovar v Šuranoch bol najväčší a najstarší v strednej Európe. Prvý cukor vyrobili v roku 1854. O dva roky spustili prevádzku rafinérie – prvej v monarchii. Ako prvý široko-ďaleko sa tu vyrábal čistý biely rafinovaný cukor. Kým okolo roku 1850 ľudia cukor v dnešnej podobe nepoznali – len surový hnedý – už okolo roku 1900 používali biely takmer všetci. Cukrovar sa prezentoval na svetových výstavách vo Viedni a Paríži. Svojho času bol najväčší v strednej Európe. Raritou bolo aj sto kilometrov úzkokoľajnej železničky na zvoz repy, ktorá siahala až po Trnovec nad Váhom. Išlo o vôbec prvú súkromnú železnicu v monarchii. Zakladatelia cukrovaru von Lippmann a Gerson urobili priemyselnú revolúciu v Habsburskej monarchii. V regióne bola ich firma najväčším platcom daní do štátnej pokladnice. V roku 1912 pribudol aj cukrovarský mlyn a šurianska múka prerazila na európsky trh. Mlyn bol pod osobitným dohľadom vojsk. Moderné silá skladovali obilie z celého štátu. Priestory však našli dokonalé využitie ako kulisy pre film Nesplnený sľub a tamojšia tajomná atmosféra láka priaznivcov urbexu a filmárov historických filmov či dokumentov a objavil sa na BBC. Do Šurian zavítal britský komik Stephen Fry, ktorého otec tu kedysi pracoval. V jednej zo zachovalých hál cukrovaru v roku 2015 vznikol najväčší bikepark v strednej Európe s názvom Junkride Freestyle Park Šurany.

Snímka: sk.wikipedia.org

Snímka: archív Považskej cementárne

Najväčšia socha Panny Márie v strednej Európe

Slovenský unikát na Butkove a symbol úcty k Božej Matke. Sochár Vladimír Višváder vytvoril monumentálnu sochu Matky milosrdenstva z kamennej hmoty, ktorú 21. mája 2018 požehnal žilinský biskup. Ide o najväčšiu skulptúru Božej Matky v strednej Európe. Samotná socha má výšku 6 metrov, s podstavcom meria až 9 metrov. Váži viac ako 22 ton. Nosným stavebným prvkom väčšiny sakrálnych diel na vrchu Butkov je kameň. Skaly pochádzajú z miestneho kameňolomu a práve preto svätyňa dostala názov skalná. Snahou jej tvorcov je používať materiály, ktoré prežijú generácie.

Hriňovské lazy

Hriňovské lazy sú typické rozdrobenosťou ornej pôdy medzi ľudí na parcely a terasovité políčka, ktoré sú často vymedzené kamennými valmi. Jedinečnú tvár si Hriňovské lazy zachovali dodnes, pretože tu nikdy nedošlo ku kolektivizácii. Ľudia tu mali odjakživa k pôde veľmi silný vzťah, a tak aj dnes rodiny žijú na tých istých pozemkoch, ako ich predkovia pred desiatkami až stovkami rokov. Ľudová architektúra, chov hovädzieho dobytka a ošípaných a obrábanie pôdy sú pre Hriňovské lazy dodnes typické. Nechýba ani ovčiarska tradícia, ktorá sa orientuje na výrobu kvalitných syrov. Kraj plný tradícií ponúka množstvo kultúrnych podujatí, kde si môžete pozrieť, ako vyzeral život v Podpoľaní kedysi. Najvyššie sopečné pohorie Slovenska Poľana a krásne pohľady na krajinu, ktorá stále žije historických systémom rozdelenia pôdy nenájdete nikde inde v Európe.

Snímka: regionpodpolanie.sk

Snímka: hlohovec.sk

Najväčší platanový háj v strednej Európe

Obrovský park, zámok, jazierko, umelá jaskyňa, terasovité záhrady a najmä desiatky platanov. Mesto Hlohovec má skutočnú raritu. Je ňou najväčší platanový háj v strednej Európe. Na ploche približne šiestich hektárov rastie niekoľko desiatok platanov, z nich najstaršie majú viac ako 200 rokov. Jeden z nich, 210-ročný platan javorolistý je najmohutnejším stromom okresu, meria 40 metrov a obvod kmeňa má 550 cm. Háj vznikol pri prestavbe parku, keď vlastník, štátny minister na dvore cisára Františka II., gróf Jozef Erdődy, prebudovával tamojšie sídlo vrátane parku s rozlohou okolo 16 hektárov. Inšpiroval sa pritom vzhľadom anglických parkov. Platanový háj sa nachádza v údolnej nive, bohatej na spodnú vodu. Prítomnosť mokrade zámockého jazierka vytvára predpoklady pre život viacerých druhov živočíchov. Väčšina živočíchov zámockého parku kolonizovala toto územie nezávisle od vôle človeka.

Najrozsiahlejší pevnostný systém v strednej Európe

Ochranný pevnostný systém v Komárne vznikal postupne, spoluprácou a zároveň sofistikovaným plánom, ako uchrániť život v hradbách. Na dôležitej obchodnej križovatke tak vyrástla pevnosť, ktorá statočne odolávala dobyvateľom a popritom sa rozrastala do obrovských rozmerov. Protiturecká komárňanská pevnosť vznikla po bitke pri Moháči, keď chceli na pôde bývalého hradu vytvoriť obrannú pevnosť proti Turkom. Hlavná časť bola vystavaná v 16. storočí, no niektoré posledné úpravy sa robili aj oveľa neskôr. Celý komplex sa vďaka tomu delí na starú a novú časť. Kvôli zemetraseniu v 18. storočí bola značná časť budov porušená. Napriek tomu sa pustili do ich obnovy a podarilo sa im zachrániť aspoň niektoré z nich.

Snímka: FB/Pevnosť Komárno

Snímka: EASYFOTO TASR – Kristína Mayerová

Najväčšia historická školská knižnica v strednej Európe

Neďaleko evanjelických kostolov v Kežmarku sa nachádza Lyceálna knižnica. Študovali tu aj osobnosti slovenských dejín, ako Pavol Orságh Hviezdoslav, Karol Kuzmány, Janko Kráľ, Martin Kukučín, Ján Chalupka, Samo Chalupka, Pavol Jozef Šafárik a mnohí ďalší. Ide o najväčšiu historickú školskú knižnicu v strednej Európe so 150.000 zväzkami vzácnych kníh. Má aj 500-ročné diela. Obsahuje 55 prvotlačí, kníh vytlačených od vynájdenia kníhtlače od Gutenberga do roku 1500 a skoro 3000 tlačí zo 16. storočia. Medzi nimi sú také unikáty ako Postila Majstra Jána Husa, diela Luthera, Melanchtona, Kalvína, Zwingliho, Nostradama, Erazma Rotterdamského a rôznych iných.

Nádvorie Európy v Komárne

Nádvorie Európy je námestie v Komárne. Komárno na svojom Nádvorí Európy umiestnilo viac ako štyri desiatky budov, postavených v mierke jedna ku jednej, ktoré reprezentujú architektúru a stavebné slohy typické pre temer všetky európske štáty. na každej budove nájdeš tiež tabuľku s označením, pre ktorú krajinu je typická. Ide o európsky architektonický unikát. Nachádzajú sa tam aj sochy uhorských kráľov a panovníkov. V strede námestia je fontána „Milénium“. Tiež sa tam nachádza funkčná kópia pôvodnej studne, ktorá stála kedysi na Hlavnom námestí, pred komárňanskou radnicou.

Snímka: slovakia.travel

Snímka: slovenskycestovatel.sk

Kamenné more vo Vyhniach

Jedinečný európsky prírodný unikát Kamenné more vo Vyhniach – najväčšie more v Karpatoch. Je prírodná rezervácia, ktorá sa nachádza neďaleko obce Vyhne, na úpätí vrchu Kamenná. More meria takmer 13,5 hektára. Priamo pod Kamenným morom vyviera prameň s nežným menom Ladienka alebo Anjelský prameň. Voda je tu ostrá, studená, po celý rok má 4 °C.

Slovak

Slovak (staršie názvy: Slovactown alebo Slovaktown) je obec v Prairie County v štáte Arkansas v Spojených štátoch. Obec sa nachádza na ceste Arkansas 86, 14,6 km južne od Hazenu. 70 m n. m. Je to jedna z mála obcí v Spojených štátoch pomenovaná po európskej krajine, po Slovensku.

Snímka: Arkansas Tourism

Snímka: slovakia.travel

Lipa kráľa Mateja

Vyše 700 ročná slovenská a európska rarita. Podľa povesti zasadil túto lipu Matúš Čák Trenčiansky v roku, keď zomrel posledný kráľ z rodu Arpádovcov Ondrej III., teda roku 1301. Lipa vyrástla v prekrásny majestátny strom. V čase svojho vrcholu mala koruna priemer približne 36 metrov, hlavné konáre siahali do výšky 28 metrov a obvod kmeňa bol 12 metrov. Kráľ Matej Korvín (1458 – 1490), o ktorom je známe, že rád pobýval v Bojniciach, usporadúval pod lipou kráľovské snemovanie. O jeho vzťahu k lipe svedčia aj zachované kráľovské listiny datované v Bojniciach so záverečnými formulami „Sub nostris dilectis tillis bojniciensibus“ – Pod našimi milými lipami bojnickými. Vďaka týmto faktom sa stala známou ako Lipa kráľa Mateja. Starali sa o ňu všetci majitelia zámku. Dokonca pod ňou vraj zasadal aj Uhorský snem.

Najstaršia razená minca v strednej Európe

Najznámejšie mince Biatec razilo keltské Bratislavské oppidum. Minca Biatec je najstaršou mincou razenou v strednej Európe, a to už v 1. storočí pred Kristom. V Bratislave ju našli na mieste, kde sídli Národná banka Slovenska.

Snímka: finsider.sk

Snímka: navstevnik.spisskanovaves.eu

Najdlhšie šošovkovité námestie v Európe

Charakteristickým znakom Spišskej Novej Vsi je šošovkovité námestie, ktoré patrí medzi najkrajšie na Slovensku a najdlhšie tohto typu v Európe. Vďaka námestiu i množstvu historicky cenných objektov je mesto od roku 1992 vyhlásené za mestskú pamiatkovú zónu.

Druhé najväčšie ozbrojené vystúpenie proti fašizmu v Európe

Slovenské národné povstanie alebo SNP bolo ozbrojené povstanie slovenského domáceho odboja počas druhej svetovej vojny proti vstupu nemeckého Wehrmachtu na územie Slovenskej republiky. Začalo sa 29. augusta 1944 ako obrana pred nemeckými okupačnými jednotkami a bolo aj snahou byť na strane víťazných spojeneckých mocností druhej svetovej vojny. Centrom povstania bola Banská Bystrica. Nemecké jednotky povstaleckú armádu porazili a v noci z 27. na 28. októbra 1944 časť jej jednotiek prešla na partizánsky spôsob boja. Partizáni pokračovali v bojoch proti nacistom až do oslobodenia krajiny sovietskymi, rumunskými a česko-slovenskými vojskami na jar 1945. SNP bolo druhé najväčšie protifašistické povstanie v Európe. Za pomoc partizánom fašisti na Slovensku vypálili veľa dedín. Boli to napríklad Telgárt, Kľak, Kalište, Tokajík. Celkovo ich bolo asi 60. Na pamiatku Slovenského národného povstania postavili v Banskej Bystrici Múzeum SNP.

Snímka: turistika.cz

Snímka: turisticky.sk

Modrý kostolík

Bratislavský Kostol svätej Alžbety, nazývaný tiež Modrý kostolík, je považovaný za klenot secesie. Jeho farba a najmä zaujímavá architektúra z neho robí skutočný unikát. Kostol je zasvätený uhorskej svätici Alžbete a mal byť akýmsi symbolickým mauzóleom cisárovnej Alžbety (Sissi). Po jeho dokončení v ňom dominoval mramorový reliéf, na ktorom panovníčka kľačala a modlila sa. Objekt nebol stavaný ako kostol, ale ako kaplnka pre študentov susedného katolíckeho gymnázia. Modrý kostolík sa stal vyhľadávanou atrakciou nielen pre domácich turistov, ale aj pre cudzincov. Preto sa ho rozhodli zvečniť ako miniatúru v bruselskej Mini-Europe. Vďaka jedinečnému exteriéru s výraznými farbami fasády žiari aj medzi podstatne známejšími atrakciami z iných krajín.

Najväčšie stredoveké námestie v strednej Európe

Námestie Majstra Pavla je považované za historické centrum Levoče, kde je sústredené veľké množstvo kultúrno-historických pamiatok. Pri prechádzke námestím najviac zaujme Bazilika sv. Jakuba, historická radnica či Evanjelický kostol. Stredoveký obdĺžnikový tvar námestia je zvýraznený radovou zástavbou meštianskych domov. Medzi najvýznamnejšie patrí Thurzov dom, Dom majstra Pavla, Krupekov dom či budova mestského divadla. Námestie Majstra Pavla je najväčšie stredoveké námestie v celej strednej Európe.

Snímka: FB/Mesto Levoča

Snímka: slovensky-vecernik.sk

Najdlhší drevený most v Európe

Drevený most v Kolárove, vybudovaný cez rieku Malý Dunaj je so svojou dĺžkou 86 metrami považovaný za najdlhší most celodrevenej konštrukcie v Európe. Pri prechádzaní po ňom budete mať pocit, akoby tá drevená promenáda patrila iba vám. Pôvodné piliere pri nižšej hladine vody dodnes vidieť, no nový most bol dvakrát (v rokoch 1997 a 2000) prestavaný. Zaujímavé je, že je pritom relatívne nový, pochádza roku 1992, kedy ho vybudovali na základe výpovedí tunajších pamätníkov, keďže v polovici 20. storočia konštrukciu zničili ľadové kryhy, valiace sa dolu vodou.

 

Slovensko – svetová krajina s 250 000 rokmi histórie