Svetová slovenčina – Slovanské esperanto

Slovensko – Svetová krajina.

Perokresba © Miroslav Vomáčka/VENDY atelier

Pokračovať

Snímka: leitus.sk

Svetová slovenčina – slovanské esperanto

Slovensko sa môže pýšiť kultúrnym bohatstvom, medzi ktoré patrí aj slovenský jazyk. Slovenčina môže byť užitočná napríklad v prípade, že sa chcete naučiť nový slovanský jazyk. Slovenčina je známa ako esperanto slovanských jazykov, vníma sa ako najzrozumiteľnejšia aj pre používateľov iných slovanských jazykov. Naučte sa po slovensky. Odhaľte krásu skrytého klenotu strednej Európy.

Staroslovienska bukvica

Stáročia nikto nepopiera, že Slovania na našom území mali svoj vlastný písomný systém – Starosloviensku bukvicu. Svojou podstatou je to systém obrazový, lebo bukvice nemajú iba fonému, ale v textoch sú vždy uložené obrazy. Obrazy sú totiž súčasťou všetkých starých písomných systémov. Staroslovienska bukvica je písmo našich predkov a jedno z najstarších písiem na svete. Je to písmo, ktoré má obrazový a duchovný význam. Jednoduchší ako Runy, ale o nič menej obrazný obsah má v sebe ukrytý aj Staroslovienska bukvica. Cyril a Metod za základ vzali už existujúcu bukvicu, ktorá pozostávala zo 49 bukiev.

Snímka: slovanskenoviny.sk

Snímka: ssn.sk

Svetové obrazové vnímanie Slovákov a Sloveniek

Slovensko je svetová krajina ornamentov. Máme ich štyritisíc, zatiaľ čo vo svete je ich päťtisíc. Staré formy slovanských písmen sú založené na systéme obrazného vnímania. Teda na princípe zobrazenia celistvej obraznej podoby myšlienky. Medzi našimi predkami bolo najviac rozšírené obrazové písmo – bukvica. Preto obrazové, lebo každý symbol mal svoj obraz, prostredníctvom ktorého sa opísal nejaký jav alebo predmet. Tieto obrazy sa spájali, vytvorili jediný obraz slova, a tak sa preniklo do podstaty akéhokoľvek obrazu. Preto toto písmo je považované za nástroj poznania a duchovného rozvoja.

Čičmany

Každý znak v sebe niesol symboliku, akúsi „alchýmiu živlov“: voda (vlnovka), vzduch (špirály), zem (kosoštvorce, štvorce), oheň (cikcak) a živel dreva (trojlístky, čiary). Na trámy sa maľovali čiarky zvisle, čím ich opticky „zužovali“. V okolí okien sa maľovali šípky a trojlístky, ktoré znamenali prinášajúcu energiu do domu. Rohy domov sa zakončovali krížikom alebo krúžkom, malo to zabraňovať úniku energie a ochranu pred zlými duchmi. Trojlístok symbolizoval neustály rast, rozvoj a zdravú rodinu – z dvoch lístkov (mama a otec) sa vyvíja tretí (dieťa). Špirály pravotočivé a ľavotočivé spojené so stonkou, zvisle obrátené znamenali „kvet života“, ktorý sa vysvetľuje ako rozmanitosť života muža a ženy vo vzájomnosti a rovnováhe. Vlnovka alebo ako „cik cak“ spojené s bodkou vyjadrovali cestičku života človeka, že „raz je v živote hore a raz dole“. Línia srdiečok striedajúcich sa so špicom nahor a nadol predstavovali mužský a ženský princíp.

Snímka: Archív TASR, autor M. Mendrej, Čičmany 28. júla 1972

Snímka: Ján Aláč

Explózia tvarov a ornamentálnej výzdoby, ale i farieb

V 70. rokoch 19. storočia sa na evanjelických cintorínoch v dedinách severozápadu Novohradu a na jeho hranici s Podpoľaním a Hontom objavujú bohato tvarované a zdobené drevené dosky a kamenné tabule. Sú svetovým unikátom a každý z nich je originálom. Nastáva priam explózia tvarov a ornamentálnej výzdoby, ale i farieb.

Kompletnú sekciu svetovej slovenčiny – slovanského esperanta si môžete prečítať v SLOVENSKEJ BIBLII

Čo sa dozviete z kompletnej sekcie?

  • Kompletne spracovanú sekciu myšlienok o svetovej slovenčine – slovanského esperanta, ktorá patrí medzi svetové kultúrne bohatstvo a vníma sa ako najzrozumiteľnejšia aj pre používateľov iných slovanských jazykov.

Čo je Slovenská Biblia?

  • Svetové obrazovo – duchovné dielo slovenského národa.
  • Spracovaná mozaika dokumentu 419 strán základu identity slovenského národa na ceninovom papieri.
  • 57 spracovaných kategórií diela slovenského národa.