SVETOVÉ SLOVENSKÉ GUINNESSOVE REKORDY

Slovensko – Svetová krajina.

Pokračovať

Snímka: attacknews.in

Svetové slovenské Guinnessove rekordy

Guinnessove svetové rekordy je referenčná kniha, ktorá sa každoročne vydáva a obsahuje zoznam svetových rekordov v oblasti ľudských úspechov a extrémov v prírodnom svete. Každý rok čitatelia očakávajú vydanie Guinnessovej knihy rekordov, ktorá vyšla po prvý raz v roku 1955. Po Biblii ide o najpredávanejšiu knihu na svete. Aj Slovensko má v Guinnessovej knihe rekordov rôzne pozoruhodné, zaujímavé i bizarné rekordy.

Najviac súrodeneckých bodov v NHL

Peter a Anton Šťastní sa zapísali 22. februára 1981 do Guinnessovej knihy rekordov za mimoriadny hokejový zápas. Pri výhre Quebecu vo Washingtone 11:7 nazbierali po osem bodov a stanovili tri rekordy, ktoré dodnes neprekonal nikto. 16 bodov je zrejme neprekonateľný výkon v počte bodov súrodencov v jednom zápase NHL. Osem bodov v jednom zápase nezískal okrem nich žiadny hokejista počas svojej prvej sezóny v NHL. Takisto nikto iný v histórii nedosiahol osem bodov v zápase na ľade súpera. Wayne Grezky ich mal maximálne sedem.

Snímka: TASR/Pavel Neubauer

Snímka: ca.sports.yahoo.com

Zdeno Chára – štvornásobný rekordman

Zdeno Chára je v Guinnessovej knihe štyrikrát. Ako najvyšší hráč histórie NHL – meria 207 centimetrov sa zapísal do Guinnessovej knihy rekordov 1. januára 2001. Tiež sa zapísal do Guinnessovej knihy rekordov najtvrdšou strelou a to počas zápasu hviezd NHL v roku 2012. 29. januára 2012 vystrelil vtedy rýchlosťou 175,5 km/h. Obranca Bostonu Bruins Zdeno Chára hral v rozhodujúcom 7. zápase play off Stanleyho pohára rekordných 14-krát počas svojej kariéry od roku 1997. Kapitán Bruins mal remízu so Scottom Stevensom a Patrickom Royom, ale vytvoril rekord NHL, keď Bruins porazili St. Louis Blues v 7. zápase finále Stanley Cupu 12. júna 2019 a v tento deň je zápísaný aj do Guinnessovej knihy rekordov. Chára mal v 7. zápase bilanciu 6-8. Obranca Bostonu Bruins Zdeno Chára (nar. 18. marca 1977; Slovensko) sa vo veku 42 rokov a 83 dní stal najstarším obrancom, ktorý strelil gól v histórii finále pohára, keď koncom tretej tretiny strelil gól do prázdnej bránky St. Louis Blues. Výhra 5:1 v 6. zápase nad St. Louis Blues v Enterprise Center a zápis do Guinnessovej knihy rekordov sa udial 9. júna 2019.

Najväčšie hokejové víťazstvo v histórii 82:0

Hokejistky Slovenska sa zapísali do Guinnessovej knihy rekordov v roku 2008. 6. septembra 2008 nedovolili súperkám z Bulharska ani vystreliť na bránu. Počas šesťdesiatich minút sa im podarilo streliť 82 gólov zo 139 striel. Stalo sa tak počas olympijskej kvalifikácie. Ide tak o najväčšie víťazstvo v hokeji v histórii.

Snímka: instagram/compuckempire

Snímka: sita.sk

Najväčší kolkársky turnaj sveta

Mesto Galanta sa zapísala do histórie organizáciou najväčšieho kolkového turnaja sveta. Obdivuhodným výsledkom podujatia bolo vytvorenie svetového rekordu v kategórii Najväčší kolkársky turnaj na svete. Stalo sa tak 19. decembra 2010, keď sa na turnaji vystriedalo 324 kolkárov a kolkárok z Česka, Maďarska a Slovenska. Súťaž trvala nepretržite 75 hodín 1 minútu a 42 sekúnd. Kritériom na uznanie svetového rekordu a zápisu do Guinnessovej knihy rekordov pod názvom Largest ninepin bowling tournament (Najväčší kolkársky turnaj ) bolo 250 štartujúcich kolkárov. Na potešenie a údiv organizátorov sa ich ale prihlásilo viac ako 373.

Ťahal najťažší vlak o hmotnosti 1 000 ton

Slovenský Herkules z Košíc Juraj Barbarič sa zapísal do Guinnessovej knihy rekordov 1. júna 1999, keď sám ťahal 20-vozňový nákladný vlak s hmotnosťou 1 000 ton na vzdialenosť 4,5 m po železničnej trati v Košiciach. Všetko to robil pre charitu – na pomoc ľuďom postihnutých svalovou dystrofiou. Košický silák Juraj Barbarič je hlavnou postavou projektu na pomoc ľuďom postihnutým svalovou dystrofiou.

Snímka: TASR

Snímka: archív VK/Jozej Uhlárik

Najdlhšia kariéra dirigenta

Viliam Karmažin bol hudobnou legendou, ktorú nám závidel celý svet. V roku 1939 sa s rodinou presťahoval do Serede, kde pokračoval so spevom a dirigenstvom. Viliam Karmažin prežil so speváckym zborom Zvon celý život. Neuveriteľných 76 rokov viedol členov svojou dirigentskou paličkou, aj keď radšej ako paličku používal na dirigovanie svoje prsty. Spoločne sa zúčastnili na stovkách speváckych súťaží a koncertných vystúpení, ktorých bolo približne 600. Do Guinnessovej knihy rekordov bol zapísaný 23. septembra 2012 ako najdlhšie pôsobiaci dirigent na svete. Svoju dirigentskú rolu viedol nepretržite neuveriteľných 76 rokov, čím o päť rokov prekonal dĺžku pôsobenia španiela Juana Garces Queralta.

Najväčší motocyklový svadobný sprievod

6. mája v roku 2000 sa na Chopper Show v Bratislave podaril ďalší zápis do Guinnessovej knihy rekordov. Postaral sa oň pár Peter Schmidl a Anna Turčeková, ktorý si povedal svoje áno za sprievodu rekordných 1 342 motorkárov a ich hučiacich motorov.

Snímka: Youtube

Snímka: petrzalka.sk

Najdlhšie trvanie žonglovania s tromi vrhmi guľou

Slovák Milan Roskopf sa zapísal do Guinnessovej knihy rekordov na Impossibility Challenger Games, Neufahrn, Nemecko, 27. októbra 2002, keď utvoril svoj rekord v žonglovaním tak, že nepretržite 41 sekúnd žongloval troma guľami. Každá z nich vážila 25,86 kg. Roskopf je vo svojom obore expert, často žongluje napríklad s motorovými pílami.

Najrýchlejšie plávanie s plutvami na 400 metrov

29. júna 2019 na ME v plutvovom plávaní v gréckom Ioannine prekonala Slovenka Zuzana Hrašková svetový rekord na pretekoch 400 bd ženy časom 03:44,65 a zapísala sa tak Guinnessovej knihy rekordov.

Snímka: finswimmer.com

Snímka: sport24.pluska.sk

Najviac zlatých medailí ICF z majstrovstiev sveta v kanoistickom slalome na rovnakom podujatí 

Najviac zlatých medailí z majstrovstiev sveta v kanoistickom slalome ICF, ktoré na tom istom podujatí získal športovec, je 11, čo dosiahol Michal Martikán v pretekoch C1 tímov v rokoch 1997, 2003, 2009–11, 2013–15 a 2017–19. Martikán sa do Guinnessovej knihy zapísal 25. septembra 2019 v španielskom La Seu d’Urgell, keď si zabezpečil svoj 11. celkovo – a deviaty za sebou – titul majstra sveta mužských družstiev C1.

Najrýchlejšia paracyklistika mužov v individuálnej stíhačke na 4 km – (C4)

Najrýchlejší jednotlivec v paracyklistike na 4 km v klasifikácii C4 má čas 4 minúty 22,772 sekundy, dosiahol ho Jozef Metelka na paralympijských hrách v Tokiu 2020 v japonskom Izu a do Guinnessovej knihy rekordov sa zapísal 26. augusta 2021.

Snímka: paralympic.sk

Snímka: behej.com

Najrýchlejšie dokončenie 3100 míľových pretekov v ultramaratóne

Slovenka Kaneenika Janáková utvorila svetový rekord v najťažšom behu na svete o dĺžke 3100 míľ (v prepočte 4988 km). Do Guinnessovej knihy rekordov sa zapísala 6. augusta 2017 na Sri Chinmoy Self-Transcendence 3100 Mile Race v čase 48 dní 14 hodín 24 minút 10 sekúnd. Takmer dva mesiace bežala v priemere viac ako 63 míľ (101 kilometrov) denne. Prekonala ženský rekord o viac ako 17 hodín a pokorila vtedajšie maximum Rakúšanky Surasy Mairerovej. Každoročné preteky sa konajú okolo rozšíreného bloku na Jamajke, New York, USA.

Najviac etapových víťazstiev na Tour de Suisse/Najviac víťazstiev v bodovacej klasifikácii Tour de France

Najviac víťazstiev v etapách na cyklistickej Tour de Suisse je 18, ktoré dosiahol Peter Sagan v rokoch 2011 až 2022. Peter Sagan sa zapísal do Guinnessovej knihy rekordov 14. júna 2022, keď vyhral 3. etapu na Tour de Suisse 2022 medzi Aeschom a Grenchenom, čím si predĺžil svoj kariérny rekord v etapových víťazstvách v pretekoch na 18. Najviac víťazstiev v bodovacej klasifikácii Tour de France je 7, ktoré dosiahol Peter Sagan v rokoch 2012–16 a 2018–19. Do Guinnessovej knihy rekordov sa zapísal 28. júla 2019. 

Snímka: TASR/AP

Snímka: TASR

Najväčší vrh medveďov narodených v ZOO

Najväčší hlásený vrh medveďov hnedých narodených v ZOO je päť. Mišo, Ťapík, Dazzle, Bubu a Cindy (traja samci, dve samice) sa narodili 6. januára 2002 v ZOO Košice, Košice-Kavečany a zapísali sa tak do Guinnessovej knihy rekordov. Ich rekord doteraz nikto na svete neprekonal.

Najväčšia mozaika pingpongových/stolnotenisových loptičiek

Prešovčania sa zapísali do Guinnessovej knihy rekordov 6. októbra 2018. Najväčšia mozaika (logo) pingpongových/stolnotenisových loptičiek má 25 m² a vytvorili ju Marian Belis a Pierott v Prešove. Podarilo sa im do nej dostať vďaka tomu, že poskladali obrovskú sedmokrásku z pingpongových loptičiek. O tento úspech sa postarali členovia občianskeho združenia Pierott a ich sympatizanti. Sedmokrásku poskladali z 15 625 kusov farebných pingpongových loptičiek. Prilepili ich k sebe aj k podložke s rozmermi 5 x 5 metrov. Tento rekordný pokus sa uskutočnil na podporu ľudí so zdravotným postihnutím.

Snímka: Peter Novotný

Snímka: casprezeny.pluska.sk

Najväčší počet ľudí súčasne tlačiacich kočík na vzdialenosť jednej míle

Slovenským rodičom sa podarilo 13. mája 2006 prekonať Guinnessov rekord v počte ľudí súčasne tlačiacich kočík na vzdialenosť jednej míle. Na Slovensku sa do akcie s názvom Pohni kočíkom, pohneš svetom! zapojilo viac ako tisíc ľudí. Chceli poukázať na to, že mamy s kočíkom majú problém vojsť do niektorých úradov, nemocníc, obchodov či prostriedkov mestskej hromadnej dopravy. V ďalších šiestich európskych štátoch využili akciu na to, aby upozornili na vlastné problémy spojené s rodičovstvom. V Bratislave sa do projektu zapojilo 501 ľudí, v Banskej Bystrici 314 a v Humennom tlačilo kočík 256 ľudí. V rámci medzinárodnej siete sa dosiahol počet 2120. Pravidlá „hry“ boli jednoduché. Stačilo prísť s kočíkom, zaregistrovať sa a potom sa už len vydať na prechádzku dlhú jednu míľu, čo je približne 1609 metrov.

 

Najdlhší kus tabule – kriedy na chodníku/Najväčšia školská tabuľa

Jedného dňa v roku 2000 ho napadlo, že urobí najväčšiu školskú kriedu na svete. Najdlhší kus kriedy na tabuľu vyrobil Vladimír Micenko a pracovníci jeho firmy Amice Košice v Košiciach a zapísali sa do Guinnessovej knihy rekordov 6. mája 2000. Kúsok červenej kriedy mal dĺžku 15,52 m a priemer 18 mm. Na jej výrobu musel objednať špeciálne 20-metrové kalibrované črievko až z ďalekej Argentíny. Tento krehký svetový unikát nechali vystavený počas vtedajších Dní mesta Košice. Neskôr ho porezali na kúsočky a nechali ľuďom ako suveníry. Do Guinnessovej zbierky obrovských školských potrieb sa Micenko zapísal aj v roku 2009, rozhodol sa vyrobiť i školskú tabuľu. Bežná tabuľa s plochou 4 metre štvorcové je vyrobená z plechu, dreva a umelej hmoty. Veľká s 25 metrami by bola príliš nákladná. Nakoniec to vymyslel tak, že použili plachtu na kamióny, ktorú trikrát premaľovali tabuľovou farbou. Plachtovú megatabuľu zavesil vonku v jednom podniku v obci Chrastné, kde sa stala miestnou atrakciou. Chrastňania sa z nej tešili celé prázdniny, chodili ju vraj obdivovať i s návštevami. Každý, kto prišiel, musel niečo napísať, na najvyššie miesta sa dalo dostať len s pomocou rebríka.

Snimka: Veronika Janušková/therange.co.uk

Snímka: TASR

Najväčšia zbierka olejových lámp

Nevšednú záľubu má Košičan Cyril Barla. Zbiera staré olejové a petrolejové lampy. Jeho zbierka je najväčšia nielen na Slovensku, ale aj na svete. Najväčšia zbierka olejových lámp je 1857 a bola dosiahnutá Cyrilom Barlom v Košiciach a zápis do Guinnessovej knihy si vyslúžila 16. júla 2021. Cyril zbiera olejové lampy už 50 rokov. Zbierka sa rozprestiera v 5 izbách a obsahuje unikátne kúsky z celého sveta.

Najviac víťazstiev na majstrovstvách sveta v pretekoch na divokej vode jednotlivcoch

Najviac individuálnych titulov na ICF Wild Water Racing World Championships získali Vladimír Vala a Jaroslav Slučík, ktorí vyhrali 4x – preteky C2 v rokoch 1996, 2000 a dva tituly v roku 2004. Do Guinnessovej knihy rekordov sa zapísali 1. januára 2001. Legendy vodného zjazdu a jedenásťnásobní majstri sveta Vladimír Vala a Jaroslav Slučík sa stali v roku 2013 členmi Siene slávy Slovenského zväzu kanoistiky na divokej vode.

Snímka: TASR

Snímka: puchovskenoviny.sk

Najviac navlečených ponožiek za jednu minútu

Najviac ponožiek na jednu nohu za minútu je 52, ktoré dosiahol Pavol Ďurdík v Púchove a do Guinnessovej knihy rekordov sa zapísal 21. februára 2017. Pavol Ďurdík prekonal svoj vlastný rekord o jednu ponožku. Do Guinnessovej knihy rekordov sa Pavol Ďurdík zapísal aj za najvyššiu vežu (21) fidget spinnerov postavenú za jednu minútu v Púchove na Slovensku 10. septembra 2021. Celkovo má na konte 2166 zaznamenaných rekordov. Je prvým Slovákom, ktorý vlastní certifikáty zo 14 svetových, národných a kontinentálnych združení, resp. vydavateľstiev kníh o rekordoch. So svojimi kúskami sa dostal aj medzi najbizarnejšie svetové rekordy v Amerike či najunikátnejšie svetové rekordy. Zápis nemá len v Guinnessovej knihe rekordov, ale aj Zlatej knihe svetových rekordov, Neuveriteľnej knihe rekordov, Pakistanskej knihe rekordov, Online knihe rekordov, Diamantovej knihe rekordov, Majstrovskej knihe svetových rekordov a nechýba v Knihe slovenských rekordov.

Najrýchlejšie šplhanie po lane

Slovákovi Martinovi Masárovi sa podarilo zapísať do Guinnessovej knihy rekordov na I. Sokolskej Gymnaestráde v Prahe 15. júna 1997. Dokázal najrýchlejšie vyliezť na lano s dĺžkou 8 m zo sedu na podlahe za neuveriteľných 5 sekúnd a 58 stotín a zlepšil si tak svoj rekord z roku 1996 o 31 stotín.

Snímka: Jiří Tlamsa

Snímka: SITA/AP/Matt York

Najnižšie skóre v jednom kole golfu na olympijských hrách

Najnižšie skóre v jednom golfovom kole na Letných olympijských hrách (muži) je 61, ktoré dosiahol Rory Sabbatini a zapísal sa do Guinnessovej knihy rekordov 1. augusta 2021 v Kasumigaseki Country Club v Kawagoe, Saitama, Japonsko. Sabbatini zahral birdie na 18. jamke svojho posledného kola na olympijských hrách v Tokiu 2020 za 61, čím si spečatil pre Slovensko striebornú medailu. Narodil sa v Juhoafrickej republike a získal slovenské občianstvo prostredníctvom svojej manželky Martiny Štofaníkovej, ktorá mu robila aj nosiča.

10 zrolovaných panvíc za minútu

Len málokto na svete sa môže pochváliť takými skvelými úspechmi, ako práve Jana Vašková. Táto ikona silových športov je nie nadarmo štvrtou najsilnejšou ženou sveta, čo potvrdzujú aj desiatky trofejí, ktoré získala. Pracuje ako osobná trénerka v klube KSTaK Matej Bardejov, ktorý reprezentuje už viac ako 10 rokov. Na svojom konte má tituly, ako World powerlifting champions či World Absolute champions MAS-Wresling, no okrem toho aj jeden pomerne zvláštny Guinnessov rekord. Ten získala 23. februára 2023 spolu s Rumunkou Mihaelou – Andreeou Brînzoiu držiteľkou svetového rekordu v počte zrolovaných panvíc za jednu minútu. Obom sa podarilo zhodne zrolovať až desať, čím prekonali rekord o tri panvice.

 

Snímka: eastlabs.sk

Snímka: x.com/Barcroft_TV

Servítková kráľovná

Rekordných stotisíc kusov servítok dosiahla ku koncu roka 2018 zbierka Antónie Kozákovej z obce Ruská v okrese Michalovce. Jej zbierka je svetový unikát a Servítková Tonka, ako ju familiárne volajú priatelia, má už tri zápisy v Guinnessových svetových rekordoch a deväť slovenských rekordov. Zbieraniu servítok sa intenzívne venuje od roku 1997. Prvý certifikát z Guinnessových svetových rekordov získala v roku 2006 za 21 000 nazbieraných servítok, druhý v roku 2007 za 30 300 servítok a tretí v roku 2012 za 50 000 servítok. Vtedy si dala cieľ nazbierať stotisíc kusov a opäť sa prihlásiť o zápis do Guinnessovej knihy svetových rekordov.

Modelka s najdlhšími dolnými končatinami na svete

Adriana Sklenáříková je slovenská modelka a herečka. V roku 1998 bola uvedená v európskom vydaní Guinnessovej knihy rekordov ako modelka s najdlhšími dolnými končatinami na svete, dlhými 124 cm. 

Snímka: FB/Adriana Karembeu

Snímka: edition.cnn.com

Najmenší pes na svete (na výšku)

Dlhé roky v Guinnessovej knihe rekordov bol zapísaný Igor Kvetko zo Slovenska, respektíve jeho pes Danka Kordak ako najmenší pes na svete. Bola až tak malá, že na výšku merala iba 13,8 cm a dlhá bola iba 18,8 cm. Snímka urobená 8. septembra 2004 v Revúcej na Slovensku.

Slovensko – svetová krajina s 250 000 rokmi histórie