NAJKRAJŠIE ŽENY SVETA – SLOVENKY

Slovensko – Svetová krajina.

Pokračovať

Snímka: instagram.com/slavic_aesthetics

Najkrajšie ženy sveta – Slovenky

Slovenské ženy právom patria dlhodobo medzi najkrajšie ženy sveta. Pôvab dostali priam do vienka. Odmalička boli vychovávané tak, že byť krásna v dnešnom svete nestačí. Pracujú na svojom zdokonaľovaní a určite nepatria len medzi žienky domáce. Slovenky patria medzi veľmi ambiciózne ženy, ktoré nechcú byť odkázané len na muža. Slovenky majú svoju hrdosť a sú si vedomé svojich predností a urobia všetko pre to, aby vyzerali tip top, nech sa nachádzajú kdekoľvek, ale si uvedomujú, že vnútro človeka je najdôležitejšie. Každý jazyk má svoje čaro, no slovenčina z úst sloveniek pôsobí nesmierne sexi. A buďte si istí, že tento postreh nepochádza z ženskej mysle, ale práve z tej mužskej. Rodina je pre Slovenky v rebríčku najdôležitejšia. Od nej závisí naše zdravie i šťastie a vlastne celý život.

Ružová panna – Prvá Miss na Slovensku

Prvú súťaž krásy vymyslel a zorganizoval v obci Nadáš (dnešný Trstín) farár Imrich Štvrteczký v roku 1837. O desiatom ročníku súťaže v roku 1846 informoval aj týždenník Orol tatranský, ktorý redigoval Ľudovít Štúr. Prihlásiť sa do súťaže vtedy mohli len panny od 17 do 25 rokov. Kým dnes dievčatám okrem pekného zovňajšku stačí vedieť sa správne zavlniť do latinskoamerických rytmov, ich predchodkyne z Oravy to mali oveľa ťažšie. Súťaž totiž bola o dokonalosti tela a duše. Titul mohla používať celý rok, ale len za dodržania stanovených podmienok. Kandidátka musela ovládať katechizmus, pravidelne chodiť do kostola, vzdávať úctu rodičom, vrchnosti, gazdom a duchovným, a hlavne viesť mravopočestný život. Preto aj titul, ktorý dievča získalo, bol Ružová panna. Dievčatá zlej povesti, lenivé, ľahkomyseľné, ktoré v zime po ôsmej a v lete po deviatej hodine frajerov do domu púšťali, nemali šancu. Prilepšením pre súťažiacu bolo aj to, ak pána farára upozornila, že jedna z konkurentiek má za sebou nejaký prehrešok, ktorý nemá s počestnosťou nič spoločné. Porotu tvorili ženatí muži, svoj hlas odovzdali v kostole. V strede kostola v Trstíne boli truhličky s menami kandidátok. Bolo viac kôl, kým nezostali tri a z nich sa hlasovalo, ktorá bude ružovou pannou roka. Ak bolo hlasovanie nerozhodné, o  víťazke rozhodoval farár. Víťazka získala veniec a 100 zlatých, ktoré musela odovzdať richtárovi. Vrátil jej ich až v deň sobáša. Okrem sto zlatých, ak by zomrela skôr, než by sa vydala, mali dostať pozostalí na pohreb ďalších dvadsať zlatých. Zároveň na rakvu by dostala veniec z ruží. Po odovzdaní titulu a peňažnej sumy bola omša. Na nej kňaz nikdy nezabudol zdôrazniť potrebu mravnej čistoty mládeže.

Snímka: kostol v Trstíne/TASR/Orol tatranský/djgt.sk/bulletine

Snímka: pinterest.com

Alžbeta Štrkulová – Prvá Slovenka na Miss World

Alžbeta Štrkulová sa ako prvá Slovenka zúčastnila v roku 1967 v Londýne súťaže o najkrajšiu ženu sveta – Miss World 1967, kde obsadila piate miesto. Do súťaže postúpila ako víťazka súťaže krásy v bývalom Česko-Slovensku.

Karin Majtánová – Miss Slovensko 1993

Historicky prvýkrát v samostatnej Slovenskej republike si korunku na hlavu nasadila Karin Majtánová, ktorá sa stala v roku 1993 prvou Miss Slovensko. 

Snímka: TASR

Snímka: rimava.sk

Nikoleta Meszárošová – Miss Slovensko 1994

Nikoleta Meszárošová vyhrala súťaž Miss Slovensko 1994. Slovensko reprezentovala na troch medzinárodných súťažiach krásy. Neskôr sa podieľala na organizovaní niekoľkých ročníkov súťaže Miss Universe Slovenskej republiky.  

Iveta Jankulárová – Miss Slovensko 1995

Titul miss Slovensko 1995 získala Iveta Jankulárová. Víťazka Iveta Jankulárová reprezentovala Slovenskú republiku na Miss Universe 1995 v americkom meste Las Vegas.

Snímka Iveta Jankulárová sa s legendárnym spevákom stretla počas celosvetového finále Miss Universe 1996, ktoré sa konalo v americkom meste Las Vegas

Snímka: miss.joj.sk

Vladimíra Hreňovčíková – Miss Slovensko 1996

V roku 1996, sa stala prvou víťazkou prestížnej súťaže Miss Slovensko organizovanou produkčným domom Forza Vladimíra Hreňovčíková. Tieto prednosti ukázala aj vo finálovom večeri Miss Universe 1996 na Hawai, kde získala významný titul Miss Photogenic ako najfotogenickejšia žena.

Lucia Povrazníková – Miss Slovensko 1997

V roku 1997 vyhlasovala Forza svoju druhú kráľovnú krásy. Titul Miss Slovensko si odniesla Lucia Povrazníková. Už mesiac po korunovácii sa zúčastnila svetového finále Miss Universe 1997 na Floride, kde nahradila vlaňajšiu víťazku Vlaďu Hreňovčíkovú, ktorá nespĺňala vekový limit 18 rokov.

Snímka: manekynka.sk

Snímka: miss-slovensko.sk

Karolína Čičátková – Miss Slovensko 1998

Po finálnom verdikte poroty sa napokon tešila z víťazstva Miss Slovensko 1998 náhradníčka z predchádzajúceho ročníka 1997, Karolína Čičátková. Vo finálový večer si okrem hlavného titulu odniesla aj ďalšie ocenenie, ktorým bolo Miss Bellissima D’Europe 1998. Ako víťazka súťaže krásy Miss Slovensko 1998 sa zúčastnila na finále Miss World 1998 na Seyschelských ostrovoch.

Andrea Verešová – Miss Slovensko 1999

Miss Slovensko 1999 sa niesol v znamení veľkých zmien. Produkčný dom Forza sa spojil s agentúrou Oklamčák Production. Víťazkou titulu Miss Slovensko 1999 sa stala Andrea Verešová. Získala i väčšinu ďalších cen: Miss internet, Miss sympatie, a rozhodne bola i favoritkou novinárov, ktorá jej víťazstvo Miss Press prijala s nadšením. Andrea Verešová reprezentovala Slovenskú republiku na Miss World 1999 v Nigérii.

Snímka: miss-slovensko.sk

Snímka: miss-slovensko.sk

Jana Horečná – Miss Slovensko 2000

Miss Slovensko 2000 sa stala Jana Horečná a reprezentovala Slovenskú republiku na Miss World 2000. Jana sa rok po zisku titulu odsťahovala do Česka a odtiaľ do Austrálie, kde študovala marketing manažment.

Jana Ivanová – Miss Slovensko 2001

Víťazkou finále súťaže krásy Miss 2001 a Miss Press sa stala Jana Ivanová a reprezentovala Slovenskú republiku na Miss World 2001 v Juhoafrickej republike (JAR). Jana Ivanová skončila Ekonomickú univerzitu v Bratislave s červeným diplomom. A to dokonca ako jediná z diaľkových študentov. Za svoje výborné študijné výsledky a aktívnu činnosť na fakulte podnikového manažmentu si odniesla cenu rektora aj dekana.

Snímka: miss-slovensko.sk

Snímka: archív NMH

Eva Verešová – Miss Slovensko 2002

Víťazkou siedmeho ročníka súťaže Miss a držiteľkou titulu Miss 2002 sa stala po prvýkrát v histórii súťaže červenovláska – Eva Verešová. Počas finálového večera bola odborníkmi ocenená i titulom Miss Wella Vivality 2002. Ako víťazka Miss Slovensko 2002 reprezentovala Slovenskú republiku na Miss World 2002 pôvodne v západoafrickej Nigérii, avšak pre nepokoje v krajine sa 52. ročník prestížnej svetovej súťaže napokon konal v londýnskom Alexandra Palace.

Adriana Pospíšilová – Miss Slovensko 2003

Za Miss 2003 bola korunovaná Adriána Pospíšilová. Ako víťazka Miss Slovensko 2003 reprezentovala Slovenskú republiku na Miss World 2003 v meste Sanya, metropole ostrova Hainan. Roku 2003 bol špecifický aj v tom, že dve slovenské vicemissky vybojovali dovtedy historicky najväčší úspech Slovenska na medzinárodných súťažiach. Mirka Luberdová získala druhé miesto na Miss Europe a veľký úspech získala aj Simona Slobodníková na Miss International, odkiaľ si odniesla cenu Miss Internet.

Snímka: miss-slovensko.sk

Snímka: archív NMH

Mária Sándorová – Miss Slovensko 2004

Za Miss 2004 korunovali Máriu Sándorovú. Mária Sándorová dostala tiež možnosť reprezentovať Slovensko na svetovej súťaži Miss World 2004, ktorá sa konala na čínskom ostrove Hainan.

Ivica Sláviková – Miss Slovensko 2005

Slovenskou Miss 2005 sa stala Ivica Sláviková. Víťazstvo jej zabezpečilo postup do svetového finále Miss World 2005 v Číne.

Snímka: miss-slovensko.sk

Snímka: pageant-mania.forumotion.com

Magdaléna Šebestová – Miss Slovensko 2006

V roku 2006 sa prihlásila Magdaléna Šebestová do jedenásteho ročníka prestížnej súťaže Miss Slovensko, ktorú napokon vyhrala. Široká verejnosť, ako aj diváci si zvolili túto šarmantnú tmavovlásku za Miss Internet a aj Miss Sympatia. Magdaléna Šebestová ako Miss Slovenska 2006 reprezentovala Slovenskú republiku na Miss World 2006, ktorá sa uskutočnilo v poľskej Varšave.

Veronika Husárová – Miss Slovensko 2007

Slovenskou kráľovnou krásy pre rok 2007 sa stala Veronika Husárová. Okrem korunky krásy, získala Veronika Husárová i titul Miss Press udeľovaný novinármi. Miss Slovenska 2007 reprezentovala Slovenskú republiku na Miss World 2007, ktorá sa uskutočnilo v meste Sanya, metropole čínskeho ostrova Hainan. 

Snímka: miss-slovensko.sk

Snímka: Nový Čas

Edita Krešáková – Miss Slovensko 2008

Miss Slovensko 2008 sa stala modelka Edita Krešáková. Bývalá aktívna hádzanárka a volejbalistka získala aj titul Miss Internet, Miss Press a Miss Photogenic. Miss Slovenska 2008 reprezentovala Slovenskú republiku na Miss World 2008, ktorá sa uskutočnilo v Johannesburgu, Južnej Afrike.

Barbora Franeková – Miss Slovensko 2009

Slovenskou kráľovnou krásy pre rok 2009 sa stala Barbora Franeková. Stala sa aj víťazkou Miss Pierot a Miss internet 2009 Krásne vlasy. Ako víťazka slovenského finále nás Barbora v roku 2009 reprezentovala na Miss World v juhoafrickom Johannesburgu. 

Snímka: Peter Frolo

Snímka: topky.sk

Marína Georgievová – Miss Slovensko 2010

Miss Slovensko 2010 sa stala Marína Georgievová, ktorá bola zároveň aj víťazkou diváckeho titulu Miss Sympatia. Miss Slovenska 2010 reprezentovala Slovenskú republiku na Miss World 2010, ktorá sa uskutočnila v juhočínskom meste Sanya. V celosvetovom internetovom hlasovaní o Kontinentálnu kráľovnú krásy na stránke globalbeauties.com mladá Slovenka skončila na prvom mieste spomedzi všetkých dievčat zo starého kontinentu. Pred finále 60. ročníka prestížnej súťaže krásy ju ocenili ako Queen of Europe. 

Michaela Ňurciková – Miss Slovensko 2011

Slovenskou kráľovnou krásy pre rok 2011 sa stala Michaela Ňurciková. Ako víťazka slovenského finále nás Michaela v roku 2011 reprezentovala na Miss World v Londýne. 

Snímka: miss-slovensko.sk

Snímka: TASR

Kristína Krajčírová – Miss Slovensko 2012

Kristína Krajčírová získala titul Miss Slovensko 2012. Slovensko reprezentovala na svetovom finále Miss World 2012, ktoré sa uskutočnilo v čínskom meste Ordos.

Karolína Chomisteková – Miss Slovensko 2013

Miss Slovensko 2013 sa stala Karolína Chomisteková. Okrem titulu Miss Slovensko 2013 vyhrala aj ceny Miss Gosh, Miss Pierot a Miss Press. Miss Slovensko 2013 Karolína Chomisteková sa dnes stala historicky prvou Slovenkou v dejinách samostatného Slovenska, ktorej sa podarilo postúpiť medzi TOP 20 najkrajších žien sveta na prestížnej svetovej súťaži Miss World, ktoré sa organizovala na Bali. Podľa oficiálnej tabuľky, ktorá bola zverejnená v priamom prenose v rámci finálového večera, obsadila štrnástu priečku. Chomistekovej sa počas mesačného pobytu na Miss World podarilo uspieť vo viacerých čiastkových disciplínach. Bodovala v športovej i talentovej súťaži, a v rámci Beach Beauty sa umiestnila medzi semifinalistkami.

Snímka: Ján Zemiar

Snímka: miss-slovensko.sk

Laura Longauerová – Miss Slovensko 2014

Víťazkou súťaže Miss Slovensko 2014 sa stala Laura Longauerová. Slovensko reprezentovala na svetovom finále Miss World 2014, ktoré sa uskutočnilo v Londýne. Laura Longauerová sa v roku 2018 stala treťou najkrajšou ženou sveta aj Miss Europa. Na Miss Intercontinental 2018 malo svoje zastúpenie 83 krajín. Laura Longauerová zo Slovenska si okrem tohto prestížneho titulu druhej vicemiss odniesla aj titul Miss Europe a stala sa tak aj najkrajšou Európankou.

Lujza Straková – Miss Slovensko 2015

Víťazkou Miss Slovensko 2015 sa stala Lujza Straková, ktorá zároveň získala aj titul Miss Sympatia a Miss Gosh. Slovensko reprezentovala na svetovom finále Miss World 2015, ktoré sa uskutočnilo v Číne.

Snímka: SITA

Snímka: miss-slovensko.sk

Kristína Činčurová – Miss Slovensko 2016

Víťazkou súťaže Miss Slovensko 2016 sa stala Kristína Činčurová. Slovensko reprezentovala na svetovom finále Miss World 2016, ktoré sa uskutočnilo vo Washingtone. Podarilo sa jej prebojovať medzi dvadsať najkrajších dievčat.

Hanka Závodná – Miss Slovensko 2017

Písal sa rok 2017 a novou Miss Slovensko sa vtedy stala Hanka Závodná. Slovensko reprezentovala na svetovom finále Miss World 2017, ktoré sa uskutočnilo v Číne.

Snímka: feminity.zoznam.sk

Snímka: miss-slovensko.sk

Dominika Grecová – Miss Slovensko 2018

Kráľovnou krásy Miss Slovensko pre rok 2018 sa stala Dominika Grecová. Slovensko reprezentovala na svetovom finále Miss World 2018, ktoré sa uskutočnilo v juhočínskom meste Sanya.

Frederika Kurtulíková – Miss Slovensko 2019

Frederika Kurtulíková sa stala miss Slovensko v roku 2019. Slovensko reprezentovala na svetovom finále Miss World 2019, ktoré sa uskutočnilo v Londýne.

Snímka: dajanarodriguez.sk

Snímka: miss-slovensko.sk

Leona Novoberdaliu – Miss Slovensko 2020

Leona Novoberdaliu sa stala miss Slovensko v roku 2020. Slovensko reprezentovala na svetovom finále Miss World 2020, ktoré sa uskutočnilo v Portoriku.

Sophia Hrivňáková – Miss Slovensko 2021

Sophia Hrivňáková sa stala miss Slovensko v roku 2021, ktorá zároveň získala titul Miss Gosh 2021. Slovensko reprezentovala na svetovom finále Miss World 2021, ktoré sa uskutočnilo v Indii. Jednou z nich bola aj súťaž Top Model Challenge, na ktorú sa Sophia najviac tešila. Stala sa kontinentálnou víťazkou Top Model Europe, čím sa zaradila medzi top štvoricu Miss World Top Model.

Snímka: Ján Zemiar

Snímka: miss-slovensko.sk

Daniela Vojtasová – Miss Slovensko 2023

Vzhľadom na celosvetovú pandemickú situáciu nebola súťaž Miss 2022 realizovaná a bol ich finálový galavečer posunutý. Projekt Miss Slovensko mal pokračovanie v roku 2023. Kráľovnou krásy Miss Slovensko pre rok 2023 sa stala Daniela Vojtasová. Miss GOSH 2023, Miss SKIN 2023 a Miss VOICE 2023 a aj Miss PRESS sa stala opäť Daniela Vojtasová.

Aneta Kuklová – Miss Universe Slovenskej republiky 1999

Miss Universe Slovenskej republiky organizovala a produkovala Silvia Lakatošová, posledná držiteľka titulu Miss Česko-Slovenska a prvá slovenská zástupkyňa v histórii súťaže Miss Universe, kde sa ako jedna zo 6 finalistiek umiestnila na piatom mieste. Lakatošová získala franšízu Miss Universe v roku 1999 a odštartovala vôbec prvú súťaž Miss Universe Slovenskej republiky. Miss Universe Slovenskej republiky 1999 vyhrala Aneta Kuklová a bola vyslaná na súťaž Miss Universe 1999, ktorá sa organizovala v Trinidad a Tobago. 

Snímka: missslovakia.sk

Snímka: missslovakia.sk

Mirka Kysucká – Miss Universe Slovenskej republiky 2000

Miss Universe Slovenskej republiky 2000 vyhrala Mirka Kysucká a bola vyslaná na súťaž Miss Universe 2000, ktorá sa organizovala na ostrove Cyprus.

Zuzana Baštúrová – Miss Universe Slovenskej republiky 2001

Miss Universe Slovenskej republiky 2001 vyhrala Zuzana Baštúrová a bola vyslaná na súťaž Miss Universe 2001, ktorá sa organizovala v Portoriku.

Snímka: missslovakia.sk

Snímka: TASR

Eva Džodlová – Miss Universe Slovenskej republiky 2002

Miss Universe Slovenskej republiky 2002 vyhrala Eva Džodlová a bola vyslaná na súťaž Miss Universe 2002, ktorá sa organizovala v Portoriku.

Petra Mokrošová – Miss Universe Slovenskej republiky 2003

Miss Universe Slovenskej republiky 2003 vyhrala Petra Mokrošová a bola vyslaná na súťaž Miss Universe 2003, ktorá sa organizovala v Panama City.

Snímka: missslovakia.sk

Snímka: Peter Frolo

Zita Galgóciová – Miss Universe Slovenskej republiky 2004

Miss Universe Slovenskej republiky 2004 vyhrala Zita Galgóciová a bola vyslaná na súťaž Miss Universe 2004, ktorá sa organizovala v Ekvádore.

Michaela Drenčková – Miss Universe Slovenskej republiky 2005

Miss Universe Slovenskej republiky 2005 vyhrala Michaela Drenčková a bola vyslaná na súťaž Miss Universe 2005, ktorá sa organizovala v thajskom Bangkoku.

Snímka: tr.pinterest.com

Snímka: missslovakia.sk

Judita Hrubyová – Miss Universe Slovenskej republiky 2006

Miss Universe Slovenskej republiky 2006 vyhrala Judita Hrubyová. Na základe diváckeho hlasovania sa stala Miss Tip, novinári ju zvolili za Miss Médiá a odnášala si aj titul Miss Mary Kay. Judita Hrubyová bola vyslaná na súťaž Miss Universe 2006, ktorá sa organizovala v Los Angeles.

Lucia Senášiová – Miss Universe Slovenskej republiky 2007

Miss Universe Slovenskej republiky 2007 vyhrala Lucia Senášiová. Lucia Senášiová bola vyslaná na súťaž Miss Universe 2007, ktorá sa organizovala v Mexico City.

Snímka: emma.pluska.sk

Snímka: Reuters

Sandra Manáková – Miss Universe Slovenskej republiky 2008

Miss Universe Slovenskej republiky 2008 vyhrala Sandra Manáková. Sandra Manáková bola vyslaná na súťaž Miss Universe 2008, ktorá sa organizovala vo Vietname.

Denisa Mendrejová – Miss Universe Slovenskej republiky 2009

Miss Universe Slovenskej republiky 2009 vyhrala Denisa Mendrejová a bola vyslaná na súťaž Miss Universe 2009, ktorá sa organizovala na Bahamy.

Snímka: plus7dni.pluska.sk

Snímka: cas.sk

Anna Amenová – Miss Universe Slovenskej republiky 2010

Miss Universe Slovenskej republiky 2010 vyhrala Anna Amenová a bola vyslaná na súťaž Miss Universe 2010, ktorá sa organizovala v Los Angeles.

Dagmar Kolesárová – Miss Universe Slovenskej republiky 2011

Miss Universe Slovenskej republiky 2011 a Miss Diva vyhrala Dagmar Kolesárová a bola vyslaná na súťaž Miss Universe 2011, ktorá sa organizovala v São Paulo.

Snímka: missslovakia.sk

Snímka: Reuters

Ľubica Štepanová – Miss Universe Slovenskej republiky 2012

Miss Universe Slovenskej republiky 2012 vyhrala Ľubica Štepanová a bola vyslaná na súťaž Miss Universe 2012, ktorá sa organizovala v Las Vegas.

Jeanette Borhyová – Miss Universe Slovenskej republiky 2013

Miss Universe Slovenskej republiky 2013 vyhrala Jeanette Borhyová a bola vyslaná na súťaž Miss Universe 2013, ktorá sa organizovala Moskve.

Snímka: Reuters

Snímka: dnes24.sk

Silvia Prochádzková – Miss Universe Slovenskej republiky 2014

Miss Universe Slovenskej republiky 2014 vyhrala Silvia Prochádzková a bola vyslaná na súťaž Miss Universe 2014, ktorá sa organizovala na Miami.

Denisa Vyšnovská – Miss Universe Slovenskej republiky 2015

Miss Universe Slovenskej republiky 2015 vyhrala Denisa Vyšnovská a bola vyslaná na súťaž Miss Universe 2015, ktorá sa organizovala v Las Vegas. Nebodovala len u poroty, ale aj u divákov, ktorí si ju zvolili za Miss Tip. Tmavovláska z Prievidze získala aj dva menšie tituly. Zvíťazila v hlasovaní čitateľov dámskeho magazínu a uspela tiež v súťaži o najatraktívnejšiu tvár.

Snímka: Ján Zemiar

Snímka: SITA/Marko Erd

Zuzana Kollárová – Miss Universe Slovenskej republiky 2016

Miss Universe Slovenskej republiky 2016, Miss Médiá, Miss Mary Kay a Miss Chi Biosilk vyhrala Zuzana Kollárová a bola vyslaná na súťaž Miss Universe 2016, ktorá sa organizovala na Filipínach.

Vanessa Bottánová – Miss Universe Slovenskej republiky 2017

Miss Universe Slovenskej republiky 2017, Miss Chi Biosilk a Miss Tip divákov RTVS vyhrala Vanessa Bottánová a bola vyslaná na súťaž Miss Universe 2017, ktorá sa organizovala v Las Vegas.

Snímka: Ján Zemiar

Snímka: Profimedia

Barbora Hanová – Miss Universe Slovenskej republiky 2018

Miss Universe Slovenskej republiky 2018 vyhrala Barbora Hanová a bola vyslaná na súťaž Miss Universe 2018, ktorá sa organizovala v Bangkoku.

Laura Longauerová – Miss Universe Slovenskej republiky 2019

Laura Longauerová získala titul Miss Slovensko 2014 a Miss Universe Slovenskej Republiky 2019. Slovensko reprezentovala na súťaži Miss World 2014 v Londýne a opäť na súťaži Miss Universe 2019 v Atlante, Georgia, Spojené štáty americké.

Snímka: missslovakia.sk

Snímka: pageantcircle.com

Karolína Michalčíková – Miss Universe Slovenskej republiky 2022

Vzhľadom na celosvetovú pandemickú situáciu súťaž Miss Universe Slovenskej republiky pokračovala v roku 2022. V roku 2023 sa hlavný vlastník rozhodol ukončiť členstvo v Miss Universe Organization. Neskôr Miss Management AS prevzala licenciu Miss Universe pre Slovenskú republiku. Ešte v tom roku Silvia Lakatošová oznámila koniec Miss Universe Slovensko a svoj odchod. Karolína Michalčíková získala titul Miss Universe Slovenskej Republiky 2022. Slovensko reprezentovala na svetovej súťaži Miss Earth vo filipínskej Manile.

Topmodelka sveta – Adriana Sklenaříková

Adriana Sklenářiková je slovenská topmodelka a herečka. Pracovala pre elitných návrhárov, ale najviac sa preslávila ako Miss Wonderbra. Známu podprsenku propagovala celých päť rokov. V roku 1998 bola uvedená v európskom vydaní Guinnessovej knihy rekordov ako modelka s najdlhšími dolnými končatinami na svete, dlhými 124 cm. V roku 2006 bola zvolená za najsexi ženu vo francúzskej verzii časopisu FHM. Dokumentárny film Adriana (2004) o Adriane Karembeu režíroval Miloslav Šmídmajer. Tiež účinkovala vo filme Asterix a Olympijské hry, a vo filme Jak básníci neztrácejí naději.

 

 

Snímka: pinterest.com

Snímka: instagram/michaelakocianova

Topmodelka sveta – Michaela Kocianová

Michaela Kocianová patrí k najznámejším slovenským topmodelkám. Jej kariéra odštartovala v roku 2004, keď sa zúčastnila súťaže Kenvelo Elite Model Look. Prešla kastingom a v slovenskom kole sa umiestnila na 2. mieste. Na následnom svetovom finále sa umiestnila vo finálovej TOP 15. Jej prvá prehliadka bola pre Vivenne Westwood v Prahe, kde predvádzala šaty, ktoré vážili asi 20 kg. V roku 2010 mala možnosť účinkovať v kampani na parfum Dior Homme, ktorú režíroval Guy Ritchie a ocitla sa po boku slávneho herca Jude Law.

Topmodelka sveta – Adriana Čerňanová

Adriana Čerňanová je slovenská topmodelka. V roku 2006 sa v súťaži Elite Model Look umiestnila na druhom mieste. Pózovala pre svetové módne magazíny Elle, Marie Claire, Vogue či Harper´s Bazaar. Predvádzala modely módnych návrhárov ako sú Elie Saab alebo Vivienne Westwoodová. Fotila pre americkú značku Ann Taylor alebo značku plaviek Charlie by Matthew Zink. Práca na prehliadkovom móle však nie je dominantou jej kariéry. Presadila sa v katalógoch amerických firiem vďaka svojej klasickej kráse a súmernej tvári. Medzi jej najväčšie úspechy patrí kampaň na bielizeň značky Triumph, podprsenky Wonderbra alebo reklama pre Dior, ktorú nakrúcala s hercom Judom Lawom.

Snímka: Profimedia

Snímka: archív Linda Nývltová

Topmodelka sveta – Linda Nývltová

Linda Nývltová je slovenská topmodelka. V roku 1998 sa stala víťazkou národného finále Elite Model Look Slovakia 1998. Potom reprezentovala Slovenskú republiku na svetovom finále Elite Model Look International 1998, ktoré sa konalo 17. septembra 1998 vo francúzskej Nice, kde sa umiestnila na 3. mieste. Objavila sa na titulnej strane francúzskeho Vogue. Zahrala si aj vo filme Perfect Days – Aj ženy majú svoje dni, kde predstavovala Zuzku.

Topmodelka sveta – Denisa Dvončová-Klimová

Denisa Dvončová-Klimová je slovenská topmodelka. V roku 2003 sa stala víťazkou slovenského finále súťaže Elite Model Look. Postúpila tak na svetové finále do Singapuru, ktoré famózne vyhrala. Po víťazstve nasledovali jej zahraničné cesty priamo do New Yorku a Paríža, kde získava profesionálne skúsenosti. Publikovali ju módne časopisy formátu Grazia, Harper’s Bazaar, Dolce Vita, Elle, Eva a limitované vydania zahraničných formátov.

Snímka: Lýdia Jušková

Snímka: nypost.com

Topmodelka sveta – Kinga Rajzak

Kinga Rajzak je slovenská topmodelka. Rodáčka z Dunajskej Stredy a topmodelka agentúry Exit Model Management študuje na prestížnej London School of Economics and Political Sciences. Popritom už stihla vyštudovať aj sociológiu na Goldsmith University v Londýne a urobiť závratnú kariéru. V súkromí nenápadné dievčatko už zahviezdilo v spoluprácach so značkami Chanel, Prada, Dior a Yves Saint Laurent. Zvučné mená a to je táto mladá dievčina s magnetizujúcim pohľadom stále len v začiatkoch kariéry. Odborníci jej predpovedajú veľkú budúcnosť a domnievajú sa, že o chvíľu bude konkurovať topmodelkám ako Kate Moss alebo Miranda Kerr.

Topmodelka sveta – Kamila Filipčíková

Kamila Filipčíková je slovenská topmodelka. Jej profesionálny debut prišiel v roku 2007 pre značku Chanel v Paríži, kde si ju osobne všimol kastingový riaditeľ pre Pradu Russell Marsh. Objavila na módnej šou v Miláne, práve tejto prestížnej značky. Po veľkolepých prehliadkach na módnej show v Paríži dostala Kamila Filipčíková možnosť spolupracovať s talentovaným fotografom Stevenom Meiselom, ktorý ju fotografoval pre kampaň Alberta Ferretti. Po tejto vynikajúcej spolupráci sa objavila dva krát po sebe na titulnej stránke talianského Vogue pre mesiac február a marec. V roku 2008 sa zúčastnila na módnych show v New Yorku, Miláne, či v Paríži. Objavila sa i v editoriále britského vydania časopisu Vogue. Jej nástup bol tak fenomenálny, že bola zaradená do výberu medzi top 10 prichádzajúcich nováčikov serveru Style.com. Po pol roku od svojho nováčikovského debutu sa v svetovej top – päťdesiatke umiestnila na 30 mieste. V roku 2008 už spolupracovala s prestížnymi značkami akými sú Christian Dior, Louis Vuitton, Valentino, Chanel, Givenchy, Balenciaga.

Snímka: fashionmodeldirectory.com

Snímka: instagram/praveslovenske

Tanečnice z Lúčnice

Lúčnica funguje už od roku 1948 a v súbore sa počas existencie vystriedalo už viac ako 2000 ľudí, ktorí krajinu reprezentovali vo vyše 60 štátoch Európy, Ázie, Afriky, Ameriky a Austrálie. Tanečníci, a najmä nádherné tanečnice z Lúčnice, vystupovali aj pred kráľovnou Alžbetou II. či na chýrnom newyorskom Broadwayi. Vtedy o nich písali aj v New York Times ako o jednotke medzi európskymi súbormi. Skrátka, ešte dlho bude platiť veta, že každý chce tanečnice z Lúčnice.

SĽUK (slovenský ľudový umelecký kolektív)

Profesionálne hudobné teleso SĽUK prezentovalo tradičné slovenské ľudové umenie vo viac ako 60 krajinách sveta na tisíckach predstavení pred miliónmi divákov. Na jeho úspechoch sa podieľalo množstvo významných umelcov ako Juraj Kubánka, Alexander Moyzes, Ján Cikker či Eugen Suchoň. Celá tvorba SĽUKu je však kolektívnou spoluprácou množstva profesionálov, od tanečníkov cez choreografov, skladateľov a výtvarníkov až po odborných pracovníkov z oblasti folkloristiky či pedagógov. Výsledné dielo je už dnes natrvalo zapísané do európskeho kultúrneho dedičstva.

Snímka: dievčatá zo SĽUK-u/sluk.sk

Snímka: internet

Slovenské starenky – naše superženy

7:00

 • Sliepky nakŕmené
 • Záhrada poliata
 • Tráva pokosená
 • Dom uprataný
 • Zajace nakŕmené
 • Koláč napečený
 • Raňajky na stole

Slovenská starenka radí, ako si upiecť domáci chlebík

Na domáci zemiakový chlebík potrebujeme:

 • 1 kg hladkej múky
 • 300 g varených zemiakov (v šupke), ošúpaných a nastrúhaných na jemno
 • 2 lyžičky soli
 • 3 lyžice octu
 • 1 lyžica razce a toto dáme všetko do misy
 • 1 kocku droždia

500 ml vlažnej vody ani menej ani viac droždia rozpustíme vo vlažnej vode a vlejeme do misy k ostatným surovinám. Vymiesime hladké nelepivé cesto a prikryjeme utierkou a necháme kysnúť 1 hodinu. Zoberieme cesto a rozdelíme na 2 polovice. Vyváľame 2 bochníky, dáme na plech a ponarezujeme z vrchu. Môžeme aj sypnúť kmin do zárezov, prikryjeme utierkou a necháme podkysnúť 20 min. Medzi tým rozohriať trúbu na 225 °C po 20 min. Ako podkysol chlebík odkryjeme a dáme do rozohriatej rúry a pečieme 225°C 15 min a potom stiahneme teplotu na 150°C a dopekáme 45 min. Po upečení ešte horúci chleba potierame vodou. Dobrú chuť, u nás sa za týmto chlebom len tak zapráši.

 

Snímka: tojenapad.dobrenoviny.sk

Snímka: FB/Miroslava Streďanská

Roztomilá slovenská starenka

V centre Bratislavy predáva kytičky. Starenku registrujú a majú radi desiatky ľudí a stretnutie s ňou im zlepšuje deň i náladu. Vyžaruje z nej totiž neuveriteľná láskavosť a dobrota. Ľudia, ktorí ju zaregistrovali na ňu reagujú výsostne pozitívne.

Autorkou snímky tejto milej starenky je pani Miroslava Streďanská, ktorá pre Bratislavské noviny upresnila, že pani odfotografovala na Námestí SNP oproti Starej tržnici, ale vídava ju aj na Kamennom námestí v blízkosti obchodného domu Prior. „Takýchto ľudí, ako je ona, veľmi obdivujem. V starobe to určite nemajú ľahké a snažia sa privyrobiť ako sa dá. V letných horúčavách, ale aj v zimných mrazoch. Predávala som na Miletičke a stretávala som tam viacero babičiek a dedkov často aj viac než 80-ročných, ktorí každodenne cestovali vlakom z Piešťan či Trnavy, len aby v Bratislave predali nejakú tú petržlenovú vňať či domáce vajíčka. Často sa trepali na trhovisko aj s tými ťažkým vozíkmi. Naozaj klobúk dole pre nimi!“

102-ročná slovenská starenka

V roku 2015 na podujatí v Cigli v okrese Prievidza, ktoré bolo zároveň aj posledným kolom Majstrovstiev Slovenska v kosení ručnou kosou, si svoje sily a zručnosť zmeralo viac ako 70 koscov z celého Slovenska. Na jubilejnom piatom ročníku Cigeľskej kosy kosila aj 102-ročná slovenská starenka.

Snímka: TASR/Alexandra Moštková

Snímka: Ždiar

Matkina neha

TAM SÚ MOJE KORENE. KDE NAŠIEL SOM CIT, LÁSKU I ZMIERENIE. KDE NÁROD MÔJ PRADÁVNY, NO VEČNE MLADÝ, UČIL MA POKORE I PREKONAŤ PÁDY. TAM SÚ MOJE KORENE, KDE MATKINA NEHA A OTCOVA MÚDROSŤ, VŠETKO ZLÉ ZAŽENIE. TAM V OZVENÁCH LÚK I PASTVÍN, TAM SPOČINIEM. TAM… MOJA DUŠA ZASPÍ…

Odkaz starých mám

Naši predkovia si zem vážili a chránili!

Snímka: internet

Slovenky majú svoju hrdosť a sú si vedomé svojich predností a urobia všetko pre to, aby vyzerali tip top, nech sa nachádzajú kdekoľvek, ale si uvedomujú, že vnútro človeka je najdôležitejšie. Rodina je pre Slovenky v rebríčku najdôležitejšia. Od nej závisí naše zdravie i šťastie a vlastne celý život.

Snímka: Karol Plicka

Slovensko – svetová krajina s 250 000 rokmi histórie