SVETOVÉ SLOVENSKÉ ORNAMENTY
Slovensko – Svetová krajina.
Slovensko – Svetová krajina.
Snímka: jan-pansky.blogspot.com
Slovensko je svetová krajina ornamentov. Máme ich štyritisíc, zatiaľ čo vo svete je ich päťtisíc. Slovenská ľudová tvorivosť je obsiahla a pestrá. Prenášala sa z generácie na generáciu, čomu vďačíme za ich zachovanie – napríklad výšivkárstvo, ľudové piesne, keramika, kroje, zdobené pestrými ornamentmi a pod. Popredné miesto má aj ľudová ornamentika.
Štefan Leonard Kostelničák povýšil slovenské ornamenty na umenie. Narodil sa 14. januára 1900 v Spišskej Starej Vsi. Po základnej škole začal navštevovať gymnázium v Levoči. Štúdium prerušil, lebo koncom prvej svetovej vojny musel narukovať. Po návrate v štúdiu pokračoval v reholi františkánov. Vzhľadom na vrodené vlohy pre kreslenie a maľovanie rehoľu neskôr opustil a zameral sa na ornamentiku, ktorej sa venoval celý život. Ďalšie umelecké štúdium absolvoval v Prahe a Brne. V tom čase sa intenzívne venoval zberateľstvu ľudových ornamentov na Slovensku aj na Morave. Bol to on, kto povýšil slovenskú ornamentiku na umelecký artefakt výtvarnej kultúry. Vytváral pohľadnice, ozdobené ornamentmi k rôznym príležitostiam aj s alegorickými výjavmi z našich dejín. Štefan Leonard Kostelničák si neskôr priezvisko zmenil na Kostelníček. Pochovaný bol v Spišskej Starej Vsi. V roku 2019 uplynulo 70 rokov od jeho smrti.
Snímka: z knihy čaro ornamentu
„Slovenská ornamentálna výzdoba je dôležitou súčasťou slovenskej kultúry – vyjadrenie vnemov ornamentálnymi kresbami, maľbami a stvárnením dekorácie rôznou technikou ‒ je Božím darom slovenskému ľudu… Kto chce spoznať samobytnú slovenskú ornamentiku, musí navštíviť i najposlednejšiu chalúpku… Ako Indián tetuje svoju kožu symetrickými podobami z prírody, tak aj slovenský ľud vyzdobuje rúcho svoje krásnymi výšivkami…“ Štefan Leonard Kostelničák
Snímka: cas.sk
Štefan Leonard Kostelničák ornamentálnu výzdobu uplatňoval pri textoch hymnických piesní i významných historických dokumentov ako napríklad Martinská deklarácia, Pittsburská dohoda (pri príležitosti jej 10. výročia podpísania) či Cyril a Metod. Jeho ornamentálnu tvorbu vysoko ohodnotil aj vtedajší prezident ČSR T. G. Masaryk. Reprodukcie týchto obrazov zdobili v tom čase mnohé úrady, školy a spolky.
Štefan Leonard Kostelničák usporadúval početné výstavy o slovenskom ornamente, ako aj predajné trhy. V zberateľskej práci pokračoval priebežne. Celková jeho zbierka dosiahla viac ako 4 000 vzoriek ornamentu. Od roku 1939 tvoril v Bratislave, kde mal ateliér na terajšom Námestí SNP. Mal striedavo ateliéry aj v ďalších našich mestách.
Snímka: Kostelničákov ateliér v Bratislave/snn.sk
Snímka: jan-pansky.blogspot.com
Štefan Leonard Kostelničák vytvoril mnohé miniatúrne práce s prvkami ornamentu na dverách, výšivkách, porceláne, skle, koži a pod. S jeho ornamentmi sa môžeme stretnúť aj pri výzdobách verejných budov. Majster Kostelničák pôsobivými ornamentálnymi dekoráciami vyzdobil dokumenty národného významu a stal sa predstaviteľom a propagátorom ornamentiky, ktorú povýšil na suverénny výtvarný štýl.