Európske slovenské skvosty
Slovensko – Svetová krajina.
Slovensko – Svetová krajina.
Snímka: Miroslav Lisinovič
Slovensko je srdce a stred Európy. Na krásnom mieste na strednom Slovensku stojí vedľa starobylého Kostola sv. Jána Krstiteľa vztýčený kameň. Oznamuje, že práve tu sa nachádza najstarší geografický stred Európy.
Spišský hrad sa rozkladá na ploche viac ako 4 hektáre. Od roku 1993 je súčasťou pamiatkového súboru Levoča, samotný hrad a okolité pamiatky sú zapísané v Zozname svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO. Spišský hrad je vyhľadávanou turistickou lokalitou a prostredníctvom expozícií (expozícia militárií, archeologických nálezov, hradná kuchyňa, hradná zbrojnica, mučiareň a pod.) predstavuje históriu regiónu, každodenný život na hrade a dôležitý odkaz dôb dávno minulých.
Snímka: spisskyhrad.com
Snímka: slovakia.travel
Pivnice pod hradom Červený Kameň sú najrozsiahlejším komplexom podzemných priestorov v strednej Európe. Okrem toho aj najstaršia lekáreň vznikla na hrade Červený Kameň v roku 1649.
Žitný ostrov s rozlohou 132 612 ha sa nachádza medzi riekou Dunaj a jej ľavým ramenom Malým Dunajom na juhu Slovenska.
Snímka: jerzi45
Snímka: wikipedia.org
Mesto Bratislava založilo v rokoch 1775 – 1776 v lužnom lese na pravom brehu rieky Dunaj najstarší verejný park v Európe, dnešný Sad Janka Kráľa.
Už v rokoch 1736 a 1738 dal majiteľ kaštieľa vo Svätom Antone Andrej Jozef Koháry postaviť na Sitne rozhľadňu, ako prvú v Európe. Po vymretí rodu po praslici roku 1826 celé panstvo prešlo do rúk rodu Coburgovcov. Rozhľadňa na Sitne po zásahu blesku vyhorela, no v roku 1886 bola na podnet lekára Coburgovcov Dr. E. V. Téryho obnovená. Oblasť Sitna je považovaná za kolísku európskej turistiky v stredných polohách. Na vrchole Sitna je v mesiacoch máj až september rozhľadňa v prevádzke a zároveň plní funkciu informačného strediska. Sitno poskytuje nádherný kruhový výhľad nielen na relatívne blízke Kremnické vrchy, Vtáčnik, Tribeč, Inovec, Zobor, ale aj na Chopok, Vepor, Poľanu, Stolicu. Pri dobrej viditeľnosti vidieť Nízke Tatry, ale aj maďarskú Matru.
Snímka: O. Kubáčková
Snímka: beautifulslovakia.sk
Najstaršia erbová listina udelená mestu patrí Košiciam. Pochádza zo 7. mája 1369 a mestu ju udelil kráľ Ľudovít I. Veľký. Košičania sa tešili od bitky pri Rozhanovciach jeho výnimočnej priazni. Mestské práva udelené Košiciam boli rovné mestským právam Budínu (bývalé hlavné mesto Uhorska, časť Budapešti). Ide o úplne najstaršie privilégium udelené na mestský erb v Európe.
Snímka: TASR/M. Svítok