SLOVENSKÁ VLASTENECKÁ HYMNA

Slovensko – Svetová krajina.

Pokračovať

Hriňovské lazy/snímka: fotoma.sk

Slovenská vlastenecká hymna

Hymna nemá byť odkazom doby. Hymna má byť nadčasová, má opisovať krásu krajiny a jej skutočné hodnoty. Predstavte si zmenu v našom prístupe jeden k druhému a k svojmu okoliu, keď počujete V slovenských dolinách. Máte iskru v očiach a hreje vás pri srdci. Keď ste v zahraničí, máte chuť vrátiť sa naspäť na Slovensko. Tak nádherná krajina si zaslúži nádhernú a vznešenú hymnu.

Terchová

Terchová je obec priamo susediaca so Zázrivou. Je typickou kopaničiarskou obcou s veľkým počtom osád roztrúsených po priľahlých kopcoch a údoliach. Je úzko spájaná s ľudovými tradíciami, ľudovou hudbou a turistikou. Táto severoslovenská obec, nachádzajúca sa v okrese Žilina, je zaujímavá nielen krásou okolitej prírody. Terchová je rodiskom slovenskej legendy a ľudového hrdinu Juraja Jánošíka. Od začiatku 60. rokov sa v Terchovej každý rok koná kultúrny festival Jánošíkove dni. Z podujatí sú známe napríklad Cyrilometodské dni, Budzogáň, Deň sv. Huberta a ďalšie.

Snímka: krasaslovenska.sk

Meškovská muzika z Terchovej s Milanom Chvastekom. Viliam Meško (basa), Jozef Miho (kontra), Milan Chvastek (akordeón), František Meško (1. husle), Róbert Miho (2. husle). 1950/snímka: Archív MKS v Terchovej.

Nebeská muzika

Jedna prastará legenda hovorí, že terchovská zem je pozostatkom zatúlanej nebeskej hviezdy, ktorej dvorní hudobníci – nebeská muzika – boli prvými osadníkmi Terchovej. Aj keď ide len o legendu, faktom ostáva, že terchovskej muzike sa dodnes hovorí nebeská, pričom viacerí znalci pripúšťajú, že zrejme nikde na svete nepôsobí na takom malom teritóriu toľko muzikantov, ako práve v Terchovej. Prvé priame dôkazy o existencii terchovskej muziky sú z prelomu 19. a 20. storočia, keď v osade Kvočkovia pôsobila terchovská trojčlenná hudba nazvaná „Kvočkovská muzika“. Už v roku 1935 bola terchovská „Ištvaniarska muzika“ Franca Baláta zaznamenaná slovom aj obrazom vo filme Jánošík režiséra Martina Friča. V 80-tych rokoch slovenský etnológ a režisér Martin Slivka zdokumentoval hudobnú kultúru Jánošíkovho kraja vo filmoch Terchovská muzika a Muchovci. Terchovská muzika patrí k tým javom nehmotného kultúrneho dedičstva, v ktorých sa podarilo zachovať dlhodobú, nepretržitú, kontaktnú, medzigeneračnú komunikáciu pri odovzdávaní. Od roku 2013 je Terchovská muzika súčasťou Reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva ľudstva UNESCO.

Kompletnú sekciu slovenskej vlasteneckej hymny si môžete prečítať v SLOVENSKEJ BIBLII

Čo sa dozviete z kompletnej sekcie?

  • Kompletne spracovanú sekciu myšlienok o slovenskej vlasteneckej hymne.

Čo je Slovenská Biblia?

  • Svetové obrazovo – duchovné dielo slovenského národa.
  • Spracovaná mozaika dokumentu 419 strán základu identity slovenského národa na ceninovom papieri.
  • 57 spracovaných kategórií diela slovenského národa.