SLOVENSKÁ VLASTENECKÁ HYMNA
Slovensko – Svetová krajina.
Slovensko – Svetová krajina.
Hriňovské lazy/snímka: fotoma.sk
Hymna nemá byť odkazom doby. Hymna má byť nadčasová, má opisovať krásu krajiny a jej skutočné hodnoty. Predstavte si zmenu v našom prístupe jeden k druhému a k svojmu okoliu, keď počujete V slovenských dolinách. Máte iskru v očiach a hreje vás pri srdci. Keď ste v zahraničí, máte chuť vrátiť sa naspäť na Slovensko. Tak nádherná krajina si zaslúži nádhernú a vznešenú hymnu.
Terchová je obec priamo susediaca so Zázrivou. Je typickou kopaničiarskou obcou s veľkým počtom osád roztrúsených po priľahlých kopcoch a údoliach. Je úzko spájaná s ľudovými tradíciami, ľudovou hudbou a turistikou. Táto severoslovenská obec, nachádzajúca sa v okrese Žilina, je zaujímavá nielen krásou okolitej prírody. Terchová je rodiskom slovenskej legendy a ľudového hrdinu Juraja Jánošíka. Od začiatku 60. rokov sa v Terchovej každý rok koná kultúrny festival Jánošíkove dni. Z podujatí sú známe napríklad Cyrilometodské dni, Budzogáň, Deň sv. Huberta a ďalšie.
Snímka: krasaslovenska.sk
Meškovská muzika z Terchovej s Milanom Chvastekom. Viliam Meško (basa), Jozef Miho (kontra), Milan Chvastek (akordeón), František Meško (1. husle), Róbert Miho (2. husle). 1950/snímka: Archív MKS v Terchovej.
Jedna prastará legenda hovorí, že terchovská zem je pozostatkom zatúlanej nebeskej hviezdy, ktorej dvorní hudobníci – nebeská muzika – boli prvými osadníkmi Terchovej. Aj keď ide len o legendu, faktom ostáva, že terchovskej muzike sa dodnes hovorí nebeská, pričom viacerí znalci pripúšťajú, že zrejme nikde na svete nepôsobí na takom malom teritóriu toľko muzikantov, ako práve v Terchovej. Prvé priame dôkazy o existencii terchovskej muziky sú z prelomu 19. a 20. storočia, keď v osade Kvočkovia pôsobila terchovská trojčlenná hudba nazvaná „Kvočkovská muzika“. Už v roku 1935 bola terchovská „Ištvaniarska muzika“ Franca Baláta zaznamenaná slovom aj obrazom vo filme Jánošík režiséra Martina Friča. V 80-tych rokoch slovenský etnológ a režisér Martin Slivka zdokumentoval hudobnú kultúru Jánošíkovho kraja vo filmoch Terchovská muzika a Muchovci. Terchovská muzika patrí k tým javom nehmotného kultúrneho dedičstva, v ktorých sa podarilo zachovať dlhodobú, nepretržitú, kontaktnú, medzigeneračnú komunikáciu pri odovzdávaní. Od roku 2013 je Terchovská muzika súčasťou Reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva ľudstva UNESCO.