SVETOVÉ SLOVENSKÉ ĽUDOVÉ PIESNE

Slovensko – Svetová krajina.

Pokračovať

Snímka: Karel Plicka

Svetové slovenské ľudové piesne

Vďaka práci zberateľov existujú záznamy o päťdesiatich tisícoch pôvodných ľudových piesní, ktoré sa stovky rokov spievali na našom území. Vznikla tak aj v európskom a svetovom kontexte unikátna zbierka piesní, ktoré obdivovali aj zberatelia a vzdelanci ďalších, nielen stredoeurópskych národov.

 

Ján Levoslav Bella

Už v druhej polovici 19. storočia – prvý významný hudobný skladateľ Ján Levoslav Bella (1843-1936) upozorňoval, že Slovákom chýba dokonalá zbierka slovenských ľudových piesní. Obrátil sa na Maticu slovenskú, aby sa ujala veľkej národnej úlohy a zozbierala piesne i s melódiami, keďže zbierka Jána Kollára (1793-1904) Národnie spievanky sa obmedzovala iba na texty piesní.

Snímka: operaslovakia.sk

Snímka: stepnyvlk.sk

Unikátne kultúrne dedičstvo Slovenska

Pri svetových slovenských ľudových piesňach je zrod fascinujúci v mnohých ohľadoch. Aj v čase intenzívnej maďarizácie sa podarilo spoločné dielo desiatok dobrovoľníkov z celého Slovenska, ktorí navštevovali obce, zbierali a do nôt prepisovali piesne, ktoré si ľudia spievali. Vznikli tak aj v európskom a svetovom kontexte unikátne zbierky piesní, ktoré obdivovali aj zberatelia a vzdelanci ďalších, nielen stredoeurópskych národov.

Slovenské spevy

Dosiaľ najväčšia a najvýznamnejšia zbierka slovenských ľudových piesní Slovenské spevy, vydávaná od roku 1880 po celé 30ročie – vzbudili už v čase svojho zrodu veľkú pozornosť kultúrneho sveta. Potom po dlhé 10ročia všestranne slúžili tak pre súkromné potreby, ako aj pre rozličné účely pedagogické, umelecké i vedecké, z výberu ich piesní sa rodili menšie spoločenské spevníky, ich piesne sa stali súčasťou učebníc hudobnej výchovy, hudobní skladatelia ich obliekali do najrozmanitejšieho rúcha a ako celok sa stali nepostrádateľným prameňom pre slovenskú i zahraničnú hudobnú i literárnu folkloristiku. Vznikla tak aj v európskom a svetovom kontexte unikátna zbierka – vyše 5000 ľudových piesní, ktorú obdivovali aj zberatelia a vzdelanci ďalších, nielen stredoeurópskych národov.

Snímka: encyklopediapoznania.sk

Snímka: mlp.cz

Jeden z najvýznamnejších dokumentov kultúrnych dejín slovenského národa

Veľkú zásluhu na Slovenských spevoch má aj folklorista a hudobný vedec Ladislav Galko (1916-1987). V povedomí súčasnej generácie folkloristov je jeho meno nerozlučne spojené s kritickým vydaním Slovenských piesní, ktoré sa stali jeho skutočnou láskou a životným dielom. Galko sa myšlienkou ich vydania začal zaoberať v 50. rokoch 20. storočia. Ako pracovník hudobného archívu Matice slovenskej v Martine objavil niektoré pôvodné rukopisy prispievateľov a zistil niektoré nezrovnalosti medzi pôvodnými a tlačenými textami. Začal pátrať po ďalších rukopisoch, až sa mu podarilo zhromaždiť podstatnú časť pôvodného materiálu vrátane korešpondencie, ktorú potom začal spracovávať. Išlo o mnoho rokov usilovnej, systematickej a trpezlivej heuristickej, identifikačnej a kritickej porovnávacej práce. Zároveň sa ukázalo, že minimálne rovnaký počet záznamov nebol do Slovenských spevníkov vôbec zaradený. Všetky tieto skutočnosti napokon viedli ku koncepcii kritického vydania pôvodných troch zväzkov, troch zväzkov doplnkov a samostatného siedmeho zväzku, ktorý obsahuje historicko-komparatívnu štúdiu a súpisy kompletnej edície vrátane súpisu melodických incipitov, ktorého je Galko nielen zostavovateľom, ale aj autorom. Vzhľadom na to, že na príprave kritickej edície iných piesňových edícií sa podieľa dvanásťčlenný kolektív, kým Slovenské spevy pripravoval Galko sám, ide o skutočne impozantný a zďaleka nie docenený počin.

Kompletnú sekciu svetových slovenských ľudových piesní si môžete prečítať v SLOVENSKEJ BIBLII

Čo sa dozviete z kompletnej sekcie?

  • Kompletne spracovanú sekciu myšlienok o svetových slovenských ľudových piesňach, ktoré sa stovky rokov spievali na našom území.

Čo je Slovenská Biblia?

  • Svetové obrazovo – duchovné dielo slovenského národa.
  • Spracovaná mozaika dokumentu 419 strán základu identity slovenského národa na ceninovom papieri.
  • 57 spracovaných kategórií diela slovenského národa.