SVETOVÉ SLOVENSKÉ V UNESCO

Slovensko – Svetová krajina.

Pokračovať

Snímka: tvorme.sk

Svetové slovenské v UNESCO

Slovensko je súčasťou UNESCO od roku 1993. Máme päť katedier UNESCO, ktoré v rámci medzinárodnej spolupráce podporujú výskum a vzdelávanie, a 24 pridružených škôl UNESCO. Organizácia Spojených národov pre vzdelávanie, vedu a kultúru (UNESCO) vznikla v roku 1945 ako reakcia na zdrvujúce svetové vojny. Jej cieľom je budovať svetový mier pomocou medzinárodnej spolupráce vo vzdelávaní, v kultúre a vo vede. Zachováva to, na čo sme vo svojich krajinách hrdí. Vzájomné kultúrne porozumenie a spolupatričnosť považuje za kľúč k trvalému pokoju medzi štátmi. Najdôležitejšími prvkami UNESCO zostávajú lokality svetového dedičstva s cieľom zachovávať kultúrne a prírodné lokality s mimoriadnym významom pre ľudstvo. 

UNESCO – Jaskyne Slovenského krasu a Aggtelekského krasu

Slovenský kras predstavuje typický stredoeurópsky kras pozostávajúci zo siedmich samostatných planín. Tento národný park sa nachádza na hraniciach s Maďarskom na juhovýchode našej krajiny. Práve tu sa spája s Aggtelekským národným parkom patriacim našim južným susedom, s ktorým tvorí najrozsiahlejšie súvislé krasové územie planinového typu v celej strednej Európe. Poloha aj prírodné podmienky sa zaslúžili o vznik viac ako 1 500 jaskýň a priepastí so sintrovou aj ľadovou výplňou, z ktorých je viac než 1 300 na našom území. Práve ich výnimočná hustota v miernom klimatickom pásme je jedným z dôvodov zapísania tejto lokality do svetového dedičstva UNESCO v roku 1995. Jaskynný systém Baradla-Domica je jednou z dvanástich jaskýň Slovenského krasu zapísaného do Zoznamu svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO. Okrem nej sú sprístupnené ďalšie, a to jaskynný systém Gombasecká jaskyňa-Silická ľadnica, Jasovská jaskyňa, Ochtinská aragonitová jaskyňa, Krásnohorská jaskyňa a Dobšinská ľadová jaskyňa, ktorá bola do zoznamu pripísaná v roku 2000. Okrem nich sú súčasťou zoznamu aj verejnosti neprístupné jaskyne ako Hrušovská jaskyňa, jaskynný systém jaskyňa Skalistý potok-Kunia priepasť, Snežná diera, Zvonivá jama, Drienovská jaskyňa, Diviačia a Obrovská priepasť.

Snímka: slovakia.travel

Snímka: objavtepoloniny.sk

UNESCO – Staré bukové lesy a bukové pralesy Karpát

Slovensko-ukrajinská lokalita sa skladá z desiatich samostatných častí na 185 km dlhej osi Karpát, začínajúc Rachivským masívom a končiac Černohorou na Ukrajine. Štyri z týchto lokalít sa nachádzajú na našom území: Havešová, Rožok, Stužica-Bukovské vrchy a Vihorlat. Ide o územie nenarušených lesov a ukážky zachovaných porastov v bukových lesoch mierneho pásma Európy. Staré bukové lesy a bukové pralesy Karpát boli zápísané v Zozname svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO v roku 2007.

UNESCO – Banská Štiavnica

Banská Štiavnica je historické slobodné kráľovské banské mesto na strednom Slovensku s výrazne multikultúrnou minulosťou. Známe je ťažbou kovov (najmä striebra), významnou banskou legislatívou, samosprávou a akademickou tradíciou. Mesto je mestská pamiatková rezervácia od roku 1950 a zároveň centrom chránenej krajinnej oblasti Štiavnické vrchy. Historické mesto Banská Štiavnica a technické pamiatky jeho okolia boli zapísané v roku 1993 do Zoznamu svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO.

Snímka: generalibalans.sk

Snímka: svetevity.sk

UNESCO – Levoča

Neďaleko Spišského hradu leží mesto Levoča, ktoré si svojou atmosférou a výnimočnosťou získa azda každého návštevníka. Krásne historické centrum obopínajú stredoveké hradby, ktoré sa zachovali takmer v celku, z pôvodných 15 bášt a veží zostalo šesť. Levoča sa nachádza približne 20 kilometrov západne od ďalšej významnej lokality Spiša. V roku 2009 pribudlo do Zoznamu svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO historické jadro mesta Levoča. Tvorí ho zoskupenie historických kultúrnych pamiatok na Námestí Majstra Pavla, najväčšom stredovekom námestí v celej strednej Európe. Okolo neho je zachovaná mestská hradba s dĺžkou až 2,5 km. Dominantou je Bazilika sv. Jakuba s desiatimi oltármi, z ktorých jeden vyniká nad ostatné. Je to najvyšší drevený gotický oltár na svete – 18,6 m vysoké dielo Majstra Pavla.

UNESCO – Spišský hrad a pamiatky okolia

Najväčší opevnený stredoveký komplex v strednej Európe – Spišský hrad sa rozkladá na ploche viac ako 4 hektáre. Od roku 1993 je súčasťou pamiatkového súboru Levoča, samotný hrad a okolité pamiatky sú zapísané v Zozname svetového dedičstva UNESCO. Spišský hrad je vyhľadávanou turistickou lokalitou a prostredníctvom expozícií (expozícia militárií, archeologických nálezov, hradná kuchyňa, hradná zbrojnica, mučiareň a pod.) predstavuje históriu regiónu, každodenný život na hrade a dôležitý odkaz dôb dávno minulých. Súčasťou zápisu je aj románska Spišská Kapitula, mesto Spišské Podhradie (vďaka svojim zachovaným meštianskym domom), ranogotický Kostol Ducha Svätého so stredovekými freskami v dedinke Žehra a travertínová kopa Dreveník. Všetky spomínané pamiatky tvoria unikátnu skupinu objektov významných pre kultúru Slovenska aj sveta.

Snímka: restartnisa.sk

Snímka: Milan Gonda

UNESCO – Bardejov

Neďaleko hraníc Slovenska s Poľskom sa nachádza mesto, ktoré svojou osobitosťou učaruje každému návštevníkovi. Pôsobivé centrum mesta, stáročiami zachované stredoveké pamiatky, ale aj vychýrené liečivé kúpele a krásna príroda navôkol – to sú charakteristiky Bardejova. Bardejov sa nachádza asi 80 kilometrov severne od Košíc a je autom dobre dostupný. Zachovalé stredoveké centrum je od roku 2000 zapísané v Zozname svetového dedičstva UNESCO.

Kompletnú sekciu 17 svetových slovenských zápisov v UNESCO si môžete prečítať v SLOVENSKEJ BIBLII

Čo sa dozviete z kompletnej sekcie?

  • 17 svetových slovenských zápisov v UNESCO. 

Čo je Slovenská Biblia?

  • Svetové obrazovo – duchovné dielo slovenského národa.
  • Spracovaná mozaika dokumentu 419 strán základu identity slovenského národa na ceninovom papieri.
  • 57 spracovaných kategórií diela slovenského národa.